środa, 21 czerwca 2017

"Królowe" - Sherry Jones

Autorka:  Sherry Jones

Wydawnictwo: Pascal
Rok: 2013
Stron: 432Ja, Beatrycze z Sabaudii, jestem matką czterech królowych. Czy w historii była inna kobieta, która mogłaby to powiedzieć? Nie było żadnej, ręczę za to, i nie będzie.

Niezależna Prowansja jest solą w oku wielkich sąsiadów. Pod czujnym okiem ambitnej matki, cztery córki od dziecka są przygotowywane do poślubienia królów. Mają rozszerzać imperia mężów i wcielać w życie rodzinną maksymę „Więzy krwi są najważniejsze”.

Małgorzata, królowa Francji
Eleonora, królowa Anglii
Sancha, królowa Niemiec
Beatrycze, królowa Sycylii
Cztery siostry. Cztery kobiety.

Intrygi i spiski. Miłość i pożądanie. Władza i ambicja.
Fascynująca opowieść o czterech kobietach, które podbiły serca królów i zmieniły historię, by na koniec stanąć siostra przeciwko siostrze.

„Królowe” zapraszają do świata XIII wiecznej Europy, do świata władzy, miłości, więzi rodzinnych. Ta powieść historyczna koncentruje się na losach czterech córek Beatrycze Saubadzkiej, czterech sióstr, z czasem królowych, czasami rywalek. Ukazuje co to znaczy zostać i być królową, jaki to ciężar mieć na swoich barkach, co trzeba poświęcić. Nie brakuje tu intryg, zakazanych uczuć, politycznych zawieruch.

„Rodzina jest zawsze na pierwszym miejscu.” Jest wszystkim.

Tego chciała je nauczyć matka i to zawsze im powtarzała, ale czas i interesy kraju męża zwykle kolidowały z tą nauką.

Małżeństwo najstarszej Małgorzata jest aranżowane kiedy ma ona 12 lat, ma zapewnić jej rodzinie bezpieczeństwo. Jednakże matka króla Francji zwaną Białą Blanką nie chce tak łatwo oddać jej władzy i separuje ją od męża. Druga z córek, Eleonora wychodzi także bardzo młodo za króla Anglii, ale szybko wychodzi na jaw, że on ma już podobno ślub z inną. Średnia córka, piękna Sancha, chciałaby pójść do klasztoru, jednak najpierw przyrzeczona jest wrogowi rodziny, ale w końcu zostaje żoną hrabiego Ryszarda, który chce skorzystać na jej relacji z siostrą. Najmłodsza, Beatrycze to krnąbrna dziewczyna, która słabo pamięta starsze siostry, ale nasłuchała się o nich całe życie. W wieku 14 lat dziedziczy Prowansję po zmarłym ojcu, a potem zostaje żoną i królową Sycylii. Zdobyła się na trudne decyzje, a według ich sióstr nie jest jedną z nich.

Każda ma własne troski i problemy. Rywalizują, są o siebie zazdrosne, mają do siebie żal, niewyjaśnione sprawy, nie poznały się do końca.

W powieści niestety znalazły się nudniejsze fragmenty, na szczęście nie jest ich wiele. Są też przedstawione sytuacje pełne dramatyzmu np. krucjaty, czy rozmowy rozżalonych sióstr. Całość oceniam pozytywnie i polecam fanom historycznych powieści o królowych.

OCENA: 5/ 6

10 komentarzy:

 1. Szkoda, że akcja czasami spowalnia, ale mimo to i tak jestem skłonna sięgnąć po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świat XIII wiecznej Europy jest niezwykle fascynujący.

  OdpowiedzUsuń
 3. No, no, tytuł brzmi intrygująco:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasami tak właśnie jest w powieściach historycznych, że pojawiają się mniej angażujące fragmenty, kiedyś nawet się nad tym zastanawiałam. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja bym chciała w końcu zmobilizować się do poczytania o królowych hiszpańskich. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z wielką chęcią przeczytałabym tę powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Już dawno nie czytałam książek o królowych, czas to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z przyjemnością sięgam po powieści historyczne. Tej jeszcze nie czytałam, ale tematyka bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie powieści historyczne:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Władza, miłość, historia. Mieszanka wybuchowa i taka, którą sobie po prostu cenię :) Do zapisania na listę :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...