wtorek, 10 września 2013

"Babilon"- Camilla Ceder

Autor: Camilla Ceder

Wydawca: Czarna Owca
Rok: 2012
Stron:420
Całkiem niedawno poznałam twórczość Camilli Ceder (tu recenzja), dziś przyszła pora na recenzję jej kolejnego skandynawskiego kryminału „Babilon”.

Fabuła (opis z okładki):
W dniu, kiedy komisarz Christian Tell i Seja Lund szykują się do rozmowy na temat wyczekiwanego urlopu, dowiadują się, że w Göteborgu znaleziono ciała dwóch osób. Ofiary to wykładowczyni archeologii i dużo młodszy od niej student Henrik. Podwójne zabójstwo wygląda początkowo na dość przypadkowe i niezrozumiałe, wkrótce jednak pojawiają się pogłoski o nielegalnym handlu antykami, w tym rzeźbami z Babilonu liczącymi tysiące lat, które zrabowano z muzeum w Bagdadzie po inwazji Stanów Zjednoczonych na Irak…

Przede wszystkim do książki przyciągają mistrzowsko ukazane ludzkie przywary i niedoskonałości, pisarka dogłębnie penetruje zakamarki ludzkiej duszy, odkrywa najskrytsze pragnienia. Obnażane są także mechanizmy psychologiczne oraz opisane psychologiczne reakcje: u bohaterów widzimy strach i rozmaite formy lęków, zazdrość, walkę o władzę. Często uczucia są skrywane, a światu ukazywane są odgrywane role.
„Człowiek wie o ludziach tylko tyle, ile zechcą mu oni pokazać.”

Camilla Ceder analizuje również kontakty międzyludzkie. Związek policjanta Tella i dziennikarki Się wchodzi na kolejny poziom. Jesteśmy świadkami, że niełatwo jest być z kimś, kto ma tak odpowiedzialną pracę oraz nawracające wyrzuty sumienia. Trudno zmienić swoje przyzwyczajenia, zbliżyć do drugiej osoby, zapytać o jej potrzeby i pragnienia. Z kolei relacja Rebeka-Henrik i Marie Anne daje wgląd w trójkąt miłosny, kwestie zdrady, romansu.

Według mnie stosunkowo mało jest retrospekcji- tylko z wizyty w Istambule- choć nie odbieram tego ani jako wadę ani jako zaletę. Akcja w jednej chwili potrafi nabrać tempa, za chwilę zaś przystopować.

Jaki był prawdziwy powód zbrodni i kto za nią stoi? Pierwsze rozwiązanie, że to zbrodnia w afekcie dość szybko zostaje odrzucone, ponieważ kolejne wydarzenia i informacje komplikują śledztwo- takie jak ślad dotyczący przemytu antykami. Przesłuchania świadków są ciekawe, do tego na komisariacie policji zaszła zmiana w postaci nowego szefa , co skutkuje „nauką” dostosowania do zmian- taki również wątek wprowadziła Ceder.

„Za każdym przestępstwem kryje się historia konkretnego człowieka.”

Reasumując, mogę śmiało stwierdzić, że w „Babilonie” pisarka poprawiła swój warsztat. Nadal jej mocną stroną jest psychologiczna charakterystyka postaci, dogłębna analiza ich uczuć i motywów działań. Jednak tym razem ciekawiej przedstawiona intryga kryminalna z satysfakcjonującym zakończeniem sprawia, że tenże kryminał czyta się ze sporym zaciekawieniem. Tak więc, polecam.

OCENA: 5/6


14 komentarzy:

 1. uwielbiam skandynawskie klimaty! I koniecznie muszę ją mieć!

  OdpowiedzUsuń
 2. Stara dobra "Czarna seria". też mam do niej słabość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta mnie bardziej zaciekawiła niż ta reprezentowana przez ciebie poprzednio, więc może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że ta jej powieść wypada dużo lepiej od poprzednich :) Czuję się zachęcona :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa recenzja, ale kryminały niestety nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 6. Obie części już za mną. Dobra seria skandynawska a recenzja kusząca:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Cieszę się, że autorka poprawiła swój warsztat, ale osobiście jakoś zawiodłam się na skandynawskich kryminałach i mam na razie ich dość.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli intryga kryminalna jest rzeczywiście taka ciekawa, to z chęcią bym przeczytała tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Hmm, ten pomysł z rabunkami podczas wojny w Iraku jest godny uwagi. Jednakże moim zdaniem zasługuje na lepsze, mniej obyczajowo-psychologiczne wydanie. Trochę zniechęciłem się do skandynawskich autorek, ale być może zmienię zdanię. Nie, nie jestem szowinistą, ale moje doświadczenia pokazują, że na polu skandynawskich kryminałów póki co królują mężczyźni ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kolejna seria kryminałów do zbadania. Już kilka swoich ulubionych mam, ale każda kolejna jest mile widziana. Czarną Serię bardzo lubię.

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubie kryminały, więc czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeszcze nie czytałam ani jednej książki tej autorki. Mam dużo do nadrobienia ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam o tej książce nawet gdzieś o niej czytałam, jednak nie była to pochlebna recenzja, teraz mam zupełnie inne spojrzenie na powyższą pozycję, kto wie, w wolnej chwili czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...