poniedziałek, 16 września 2013

"Pierwsze śledztwo Maigreta"- Georges Simenon

Autor: Georges Simenon

Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Rok: 2005
Stron: 132Klasyka francuskiej powieści kryminalnej!
Do komisariatu dzielnicowego, w którym nocny dyżur pełni młody Maigret, wbiega mężczyzna Minard w stroju wieczorowym i z opuchnięty m nosem. Jest przekonany, że w luksusowej rezydencji przy ulicy Chaptal stało się coś złego, być może nawet popełniono morderstwo. Przechodząc tamtędy, w oknie na drugim piętrze dostrzegł kobietę wzywającą pomocy. Ktoś pociągnął ją do tyłu, po czym padł strzał. Maigret przyjmuje zgłoszenie i rozpoczyna swoje pierwsze śledztwo. 

Maigret udaje się na miejsce wskazane przez Minarda, jednakże jego wizyta przyjmuje dosyć zaskakujący obrót: lekceważący i sarkastyczny gospodarz oprowadza go po rezydencji, w której nie ma śladów przestępstwa. Komisarz jednak się nie poddaje, o nie, otrzymawszy „światełko w tunelu” od swojego przełożonego działa. Jakie pilnie strzeżone tajemnice musi odkryć bohater, by z sukcesem zakończyć śledztwo? Samodzielne obserwacje, przepytywanie osób i wyciąganie wniosków z otrzymanych informacji, zawieranie znajomości (przydatnych), działania z dozą ostrożności, ale i z poważnym ryzykiem i nieustępliwością- tak można określić jego styl pracy.

Co można zarzucić temu kryminałowi? Wszystko rozgrywa się bardzo szybko, stąd bohaterowie są tylko dobrze zarysowani, brak wątków pobocznych. Wprawdzie Maigreta poznajemy trochę lepiej- jego tło rodzinne, ścieżkę życiową, ale tu też trochę taki niedosyt. Zwróciłam tez uwagę, że pisarz przemyca zapowiedzi o awansie komisarza- na członka brygady specjalnej. Z pewnością twórczości Simenona bliżej do angielskiej Christie, niż do skandynawskich kryminałów. Przebija tu lekki rozrywkowy ton, co jednak ma tą zaletę, że czyta się z przyjemnością. I tak, z ciekawością, bo zagadka kryminalna jest dobrze przeprowadzona- tutaj znajdziemy elementy polityki i skandali w wyższych sferach.

„Czy policjanci nie są naprawiaczami ludzkich losów?”

Z pewnością jeszcze sięgnę po kryminał z udziałem Maigreta, który jest w sam raz na jeden wieczór.
OCENA: 4,5/6

16 komentarzy:

 1. Przeczytałam już z osiem maigretów. Tej pierwszej sprawy jeszcze nie znam. Na pewno przeczytam, bo bardzo mi ten bohater przypadł do serca.

  OdpowiedzUsuń
 2. O, zapowiada się ciekawie, może się skuszę na wersję w oryginale? Kryminały są zwykle typowo rozrywkowymi książkami, może i słownictwo będzie na tyle proste :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubie czytać kryminały, jednak najczęściej te skandynawskie, ale z chęcią poznam coś innego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Typowa powieść detektywistyczna, choć nie ukrywam, że porównanie do Christie raczej mnie odstrasza. Lubię dynamikę. Ale nie mogę oceniać czegoś, czego nie znam, więc jeżeli wpadnie mi w ręce jakaś powieść autora, to wezmę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm, faktycznie, historyjka w sam raz na wieczór, krótka i w rozrywkowym klimacie. Szkoda że jej obszerność powoduje, że raczej trudno ją będzie znaleźć na półkach bibliotek :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię kryminały, więc na pewno się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od jakiegoś czasu dałam sobie spokój z kryminałami i przerzuciłam się na nieco lżejsze gatunki, ale jak będę chciała ponownie jakąś literaturę grozy to pomyślę o powyższej książce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie kryminały na jeden wieczór. Zapewniają mi dużo rozrywki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie książki, a ten lekki i rozrywkowy ton jest dodatkowym atutem :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znam tego autora, ale z chęcią przyjrzę mu się bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przypominam sobie żebym czytał francuskie kryminały kiedykolwiek.. autora zapisuje i wciągam na listę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Widze, że znasz się na kryminałach, a ja takiego blogera teraz potrzebuje, poniewaz stałam sie teraz bardzo wymagająca co do tego gatunku. Co do książki, to nie do konca dla mnie, ale zapoznam sie z innym dziełami tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 13. Kryminały lubię, więc z chęcią przeczytam i ten:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam, czytałam, czytałam! :) Uważam, że Twoja ocena punktowa byłaby taka sama jak moja :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Kryminału francuskiego jeszcze nie czytałam, także być może się skusze :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...