sobota, 26 października 2013

"Dotyk śmierci"- Charles Williams

Autor: Charles Williams

Wydawca: Wydawnictwo C & T
Rok: 2011
Stron: 192„Dotyk śmierci” Charlesa Williamsa to amerykański kryminał noir, który przedstawia historię człowieka uwikłanego w sytuację pozornie bez wyjścia, ukazujący cenę za marzenia o oszałamiającym bogactwie.

„Cała sprawa była wystarczająco zwariowana, żeby człowiek zaczął się zastanawiać. A suma tak wysoka, że nie dało się o niej zapomnieć.”

Lee swego czasu był sławnym futbolistą, obecnie zmaga się z nieciekawą sytuacją materialną. Przypadek styka go z kobietą Dianą James, która składa mu propozycję- zarobek z połowy zawrotnej sumy 120 tysięcy dolarów. Tę oto kwotę ukradł z banku jego pracownik pan Butler, po czym zaginął. Diana jest przekonana, że został zamordowany przez swoją żonę i teraz ona ma pieniądze. Wystarczy tylko ją lekko przycisnąć… Banalnie proste, czyż nie?

„Patrzę tylko, czy pasujesz do obrazka. I myślę, że się nadasz, pod każdym względem.”

Co ciekawe w tej intrydze pierwsze skrzypce gra przebiegła femme fatale- kobieta fatalna, którą jest pani Butler. Twarda jak stal, zima jak lód, skryta, bezwzględna, pełna aroganckiej pogardy wobec tego, co inni o niej myślą. Mimo, że jest celem w całym tym „zamieszaniu”, zachowuje zimną krew.

Charakterystyka bohatera oscylującego między dobrem a złem wydaje się celowo odrobinę niespójna. Eksponuje przede wszystkim sprzeczność pomiędzy jego cynizmem i żądzą fortuny, a jego kodeksem honorowym i obawami. Przygotowuje tym samym dogodny fundament mającej się wydarzyć wydarzeń, gdzie Lee utkwi sam w bagnie, które przy każdym ruchu wciąga go coraz głębiej. Odzywa się w nim pragnienie ucieczki, to, by nie zatrzymać się ani na chwilę, ale wizja pieniędzy na wyciągnięcie ręki i trzymane kluczyki do fortuny są namacalne, wydają się realne. O tym, co się zdarzyło, stara się nie myśleć, wtedy może przestanie istnieć. Jednak czy od pewnych rzeczy da się uciec wystarczająco daleko? Czy świat nie jest za mały? Przy końcu atmosfera robi się gęsta od wyrafinowanego pojedynku między nim a panią Butler- Lee odchodzi od zmysłów od samego myślenia co może być prawdą, a co kłamstwem. „Godziny muszą mijać tak, jak mijają w piekle”. A zakończenie całej tej intrygi wprawia w zdumienie zarówno bohatera, jak i czytelników.

Książka jest napisana prostym stylem, w dialogach znajdziemy dawkę ironii,  akcja pędzi do przodu, nie ma zastojów- bohatera zaskakują coraz to inne, zmieniające się jak w kalejdoskopie wydarzenia, nie dając mu chwili wytchnienia. Z pewnością historia z haczykiem, niebanalna oraz z końcowym przesłaniem.

Pierwsze spotkanie z twórczością Charlesa Williamsa uważam za udane. Dobrze skonstruowana intryga z zaskakującym zakończeniem to ewidentny plus. Nie znajdziemy tu jednak analizy psychologicznej bohaterów- tylko Lee jako narrator zdradza nam swoją motywację, uczucia i to, co myśli, natomiast inni pozostają dla nas zagadką, a szkoda bo pani Butler jest wielce intrygująca. Do lektury zapraszam miłośników czarnych kryminałów.

OCENA: 4,6/ 6

  

11 komentarzy:

 1. Choć kryminały lubię to jednak do tej jakoś mnie nei ciągnie, sama nie wiem dlaczego, ale nie mówię też nie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie zaciekawił mnie, więc raczej się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cyniczny bohater plus femme fatale to połączenie jakiego mi teraz trzeba!

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie troszkę mam mieszane uczucia... zresztą na razie muszę się skupić na zalegających me półki kryminałach, bo w tym miesiącu cienko mi idzie z ich lekturą. Zdecydowanie październik upłynął mi pod wyzwaniem z fantastyką. Ale jeszcze tydzień mi został, więc na pewno coś przeczytam, a raczej doczytam i napiszę recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Trochę mała objętościowo książka, ale mimo wszystko zaciekawiła mnie i to bardzo, dlatego chyba się na nią skuszę, bo lubię historie z haczykiem, które na dodatek zawierają pewne przesłanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeżeli książka sama wpadnie mi w łapki, nie odmówię:))

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda, że kryminały to nie moja bajka

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam czarne kryminały, więc to lektura dla mnie. Muszę rozejrzeć się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakoś nie ciągnie mnie do tej książki, przynajmniej w tym momencie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zastanowię się nad nią, ale chyba nie odmówię :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...