niedziela, 6 października 2013

"Kłamstwa, cała prawda o"- Stan WaltersAutor: Stan Walters
Wydawca: GWP
Rok: 2005
Stron: 160


W czasie fascynacji serialem Lie to me (notabene: obejrzane już wszystkie odcinki) dojrzałam na półce w bibliotece poradnik Amerykanina Stana Waltersa pt. „Kłamstwo cała prawda...”. Interesująca tematyka skłoniła mnie do sięgnięcia po tą lekturę. I jakie wrażenia?
Autor na początku przedstawia różne odmiany kłamstwa, z którym stykamy się na co dzień, a zwykle mało o nim wiemy. Potem ukazuje podstawowe zasady i wskazówki oraz jak się zachowywać w obliczu kłamstwa. Wpierw trzeba zidentyfikować stały sposób zachowania, potem powtarzalne zmiany obejmujące zestaw zachowań. Należy unikać uprzedzeń i zakłóceń ze swojej strony, a w końcu powtórnie sprawdzić i zanalizować.
„Wszystkie oznaki nieuczciwości są formą stresu, jednak nie wszystkie reakcje stresowe wskazują na to, że ktoś kłamie.”
Szczególnie pomocne przy rozpoznawaniu kłamstw mogą być przytoczone przez Waltersa wyrażenia- werbalne sygnały zaprzeczenia i kłamstwa. Uczciwie ostrzega on jednak, że żadne pojedyncze zachowanie czy to werbalne czy niewerbalne nie dowodzi prawdomówności lub nieuczciwości drugiego człowieka.
Celem tejże publikacji ma być wykorzystanie zdobytych umiejętności, aby budować szczęśliwsze i zdrowsze związki z innymi ludźmi- takie, które oparte są na otwartej i uczciwej komunikacji.
Za zalety można uznać dużo przykładów sytuacji i zachowań, to że nie jest to przegadany poradnik, a dosyć konkretny. Myślę, że nawet przypadnie do gustu osobom zainteresowanym psychologią i lubiącym czytać poradniki. Pozostawiam go bez oceny.

8 komentarzy:

 1. Pozycja zdecydowanie nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem zwolenniczką poradników, dlatego tym razem podziękuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja przeczytałam w życiu jeden poradnik i to mi wystarczy

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak ja nie cierpię literatury tego rodzaju...

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię od czasu do czasu poczytać poradniki tego typu, dlatego zapiszę sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie lubię poradników. Rzadko kiedy je czytam. Czytałam chyba ostatnio poradnik jak efektywnie uczyć się języków i ten akurat był przydatny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tez wkręciłam się w serial, więc książka mogłaby mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Powiem Ci, że bardzo przydatne w dzisiejszych czasach, żyjemy wśród potencjalnych kłamców niestety.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...