poniedziałek, 4 listopada 2013

"Pamiętne lato" - Lesley Lokko

Autor: Lesley Lokko

Wydawca: Świat Książki
Rok: 2012
Stron: 480Patrząc z boku widzimy zwykłą rodzinę przy stole podczas urodzin seniora rodu: trójka braci z żonami, ich rodzice, a także wuj. Wielka uroczystość mająca ukrytą treść. Coś kryje się pod dykteryjkami i dobrym winem, ale co?

„Pamiętne lato” należy do książek, której fabułę trochę trudno opisać, na wstępie napiszę, że opis z okładki nakreśla tylko jeden (choć stanowiący oś powieści) wątek, a w rzeczywistości jest tu o wiele więcej. Najpierw Lokko wprowadza czytelnika w świat młodych dziewcząt, które zostają odcięte od znanego otoczenia,  „wrzucone” w obce im środowisko i muszą szybko dorosnąć. Poznają smak samotności, porażki, niejednokrotnie borykają się z poważnymi problemami, życie daje im się we znaki (Maddy z bulimią, Niela- przemocą). Początkowo przeskoki z jednej bohaterki na drugą mogą wywoływać dezorientację, jednak ta szybko znika, bo z kolejnymi stronami portrety psychologiczne bohaterów stają się coraz wyraźniejsze za sprawą poznania ich słabości, marzeń, działań, a od książki trudno się oderwać. Co jeszcze tu znajdziemy? Został zaakcentowany temat poszukiwania swojej własnej tożsamości (czy obraz, który kreuję jest całkowicie prawdziwy?), budowania jej od nowa, tego jacy się stajemy pod wpływem wydarzeń z naszego życia. Bo dlaczego Josh jest „nieobliczalnym czarusiem, którego nikt nie potrafił ujarzmić”? Także to, że bardzo łatwo nietrafnie ocenić drugą osobę, przypisując jej cechy, których w gruncie rzeczy nie posiada, ponieważ nie chcemy spojrzeć uważniej na drugą osobę.

„To, co brała za głupotę i gorliwość, miało daleko głębsze podłoże. Za zagubieniem i samotnością kryło się coś, czego sama szukała- odwaga.”

Nie ukrywam, że jestem fanką czytania o tajemnicach rodzinnych. Także w powieści „Pamiętne lato” bohaterowie trzymają latami w sobie sekrety, którymi nie potrafią się podzielić z innymi. To plus głęboki uraz, który żywią starsi bracia do Josha razem z czasami tajemniczym zachowaniem matki sugerują, że w tej rodzinie zaszło Coś poważnego, co wywołało taki ból. Autorka zgrabnie odkrywa warstwy tej tajemnicy dodając do tego napiętą atmosferę w rodzinie Keelerów, co czyni tą powieść bardzo intrygującą.

„Tak niewiele brakowało, żeby ich życie legło w gruzach. Niewłaściwe słowo i wszystko by się zawaliło. Nie możemy teraz o tym mówić. Nie, nie możemy.”

Wielopostaciowa, wielowątkowa, generalizując o relacjach międzyludzkich- stąd taka fascynująca- tak bym określiła „Pamiętne lato”. To obraz rodziny, którą zniszczyły niewypowiedziane urazy, sekrety i kłamstwa, brak zaufania. Pod pewnymi względami otwarte zakończenie implikuje pytanie: czy prawdę trzeba stawiać zawsze nad kłamstwem, nawet jeśli ma to zburzyć rodzinne szczęście. Czy ktoś będzie gotowy, żeby do końca życia trzymać sekret w tajemnicy? A może muszą nadejść pewne ostatnie chwile prawdy i przyćmić wszystko, co się do tej pory zdarzyło?

„Tajemnice są jak trucizny, sączyły się cicho i niepostrzeżenie, plugawiąc wszystko na swojej drodze, aż w końcu nic już nie było prawdziwe i czyste.”

Uważam, że twórczość Lesley Lokko warto poznać- szczególnie jeśli liczycie na intrygującą książkę o zawiłym życiu, ponurej tajemnicy oraz miłości.

OCENA: 5,7 /6

16 komentarzy:

 1. Książka już za mną i również przypadła mi do gustu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo, brzmi obiecująco, zanotuję tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. :Pamiętne lato" czeka na mnie już długo, a ja nadal zabrać się nie mogę. Dzięki za recenzję- przypomniała mi o tej książce ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogromnie się cieszę, ze tak pozytywnie oceniasz tę książkę, ponieważ właśnie wczoraj wygrałam ją na pewnym blogu i teraz czekam jedynie na przesyłkę. Mam nadzieję, że ta książka spodoba mi się równie mocno, jak tobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to gratulacje wygranej i miłej lektury :)

   Usuń
 5. Kupiłam kiedyś tę książkę na wyprzedaży w weltbildzie. Po Twojej recenzji nie żałuję tego zakupu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mówię nie, lecz na razie nie będę jej szukać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już o niej słyszałam pozytywne opinie, dlatego z chęcią się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się rewelacyjnie! Bardzo chciałabym przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ojej! jak ja tu dawno nie byłam :/ Co do książki chętnie bym przeczytała, ponieważ wieczorkami lubię zagłębiać się w takiej lekturze.

  OdpowiedzUsuń
 10. Rodzinne tajemnice potrafią być bardzo absorbujące :-)
  Książkę od dawna mam w planach, ale póki co tkwię w silnym uzależnieniu od mocnych wyrażeń,dlatego tę powieść zostawię sobie na inny czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A prawda, dlatego jak w książce jest wątek odnośnie tajemnic, to lektura ma u mnie dużego plusa- oczywiście jak przedstawienie tego jest ciekawe :)

   Usuń
 11. Będę miałam na uwadze ten tytuł. Jak już wygrzebię się z książek do przeczytania :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Na jesienno-zimowy wieczór nada się idealnie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...