piątek, 1 listopada 2013

serial "Biała Królowa"
Widowiskowa i fascynująca historia będąca ekranizacją książek Philippy Gregory- poznajcie serial „Biała Królowa”.

XV- wieczna Anglia. Historia zaczyna się w momencie gdy niedawno owdowiała Elżbieta Woodville chce odzyskać ziemie dla swoich synów. W tym celu udaje się na spotkanie z aktualnie panującym królem Edwardem. Ma miejsce potajemny ślub, a potem zostaje oficjalną królową- kobieta z ludu poślubia króla ze strony dawnego wroga. Jednak zagraża jej kobieta w czerwieni…

Kraj podzielony na obozy- dwa rody walczące ze sobą w czasach Wojny Dwóch Róż, wojny, która pochłonęła wiele ofiar, a długo nie była ostatecznie wygrana ani przegrana. Trudno mówić o sprawiedliwości.
Wielokrotnie pada słowo zdrada odmieniane na wiele sposobów. Jak jeden brat może zdradzić pozostałych? Jak go zapamiętać, jako bohatera, którym był, czy jako zdrajcę, którym się stał? 

Okrucieństwo, obłuda, uczucia nie mające szansy, przekleństwo ambicji i braku zaufania, czy znajdzie się ktoś z honorem i uczciwością? „Staliśmy się jak kupcy targujący cenę.”
Czy była możliwa miłość i szczęście w tych niespokojnych czasach, gdzie małżeństwo najczęściej było aranżowane, by osiągnąć wyższą pozycję? Najczęściej ślub nie był dla kobiety, była tylko pionkiem na szachownicy.

Czy można mieć wszystko co się zechce, jeśli poniesie się konsekwencje? Jest cena do zapłacenia za przebywanie w pobliżu tronu. Wie o tym Elżbieta, Edward, Ryszard, Anne i wielu innych.

Gracze w tej politycznej grze to niesamowite role żeńskie i męskie, przy czym uwaga bardziej jest skupiona na paniach. Każdy intrygujący, niejednoznaczny moralnie. Wielu z nich to zdesperowani ludzie, nie mający nic do stracenia (albo tak im się wydaje), do czego się posuną, by utrzymać lub zdobyć władzę? Odpowiedź szokująca: dokonają morderstwa, złamią przysięgę, splamią honor, nie mówiąc o knuciu intryg czy szantażach. „Musisz wybrać: ratunek czy rzeź”.

Elżbieta: konsekwentna, zdeterminowana, uparta i zawzięta, która „musi walczyć o swoje” i pewnych uczynków nigdy nie wybacza.
Hrabia Warwick Twórca Królów, który trzyma się swojej ścieżki
Małgorzata Beaufort, która za wszelką cenę, chce zrobić ze swojego syna Henryka króla.
Małgorzata Andegaweńska zwana „Złą Królową”- ośmieliła się rządzić i walczyła o pozycję swojego jedynego syna, okrutna, wykorzystująca słabości innych.

Nie należy zapomnieć o skomplikowanych i zagmatwanych relacjach między nimi: jak na przykład rywalizacja między braćmi, matka i córka parające się zakazaną magią, bo mają ją we krwi. Ale trzeba uważać, bo klątwy działają długo i mogą zaatakować tego, kogo się kocha.

Ten serial to tylko 10 odcinków, a co za tym idzie bardzo dynamiczna akcja, ale też niestety skrótowość, która pozostawia niedosyt, na pewno pewne wątki i wydarzenia można by jeszcze rozwinąć. Na dodatek w ósmym odcinku mamy spory przeskok czasowy, co sprawia, że wydarzenia na przestrzeni tych trzech ostatnich odcinków rozgrywają się jeden za drugim, błyskawicznie, odetchniemy po jednym, a już nami widzami, wstrząsają kolejne. Napięcie wydaje się być nie do zniesienia, podjęty wątek tajemniczego zniknięcia książąt z zamku Tower i spekulacje z tym związane.

White Queen
Liczba sezonów: 1
Liczba odcinków: 10
Rok: 2013
Główne role:
Rebecca Ferguson - Elżbieta Woodville
James Frain - Lord Warwick
Janet McTeer - Jacquetta Woodville
Max Irons - Król Edward IV
Faye Marsay - Anne Neville
Aneurin Barnard - Ryszard, książę Gloucester
Amanda Hale - Margaret Beaufort
Rupert Graves - Lord Thomas Stanley
Veerle Baetens - Małgorzata Andegaweńska

 OCENA: 5,8/ 6

15 komentarzy:

 1. Interesujący serial. Dla fanów takich klimatów świetna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooooo nie wiedziałam, że powstał serial! muszę obejrzeć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się dowiedziałam z czyjegoś bloga- i nie mogłam nie obejrzeć :)

   Usuń
 3. Na jakim kanale leci ten serial?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co mi wiadomo serial jakiś czas temu miał emisją (premiera chyba w lipcu 2013), ja oglądałam przez internet.

   Usuń
  2. U mnie niestety internet zbyt wolno chodzi a kablówki nie mam więc i tak nie dam rady obejrzeć tego serialu :-(

   Usuń
 4. Raczej się nie skuszę na obejrzenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. zainteresowałaś mnie ;) jest dostępny w necie?

  OdpowiedzUsuń
 6. oj niedługo urlop to już wiem, co będę oglądać!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Tylko jeden sezon? Eeee, to mogę sobie machnąć ;) Jak nie będę miała co oglądać to chętnie włączę, przynajmniej mam pewność, że nawet jak się bardzo wciągnę to tylko na parę odcinków :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To były czasy! Wszystko było albo czarne albo białe. Jak w czasach dzisiejszej szarości poradziliby sobie tamci ludzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hm... Raczej odebrałam tamte czasy jako również pełne szarości, niejednoznaczności- decyzje, które podejmują bohaterowie łatwe nie są, przy czym Wojna Dwóch Róż wymagała szybkiej reakcji odnośnie lojalności danemu królowi i w tych czasach o oskarżenie o zdradę było rzucane bardzo szybko.

   Usuń
 9. Chętnie bym obejrzała, czasami marzę, żeby móc na chwilę przenieść się w tamtą epokę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie oglądam! Jestem zachwycona ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...