piątek, 21 lutego 2014

"Nefertiti"- Michelle Moran

Autor: Michelle Moran

Wydawca: Sonia Draga
Rok: 2010
Stron: 448Jest rok 1351 p.n.e. Książę Amenhotep potajemnie morduje swego starszego brata, by zostać następcą tronu. Decyduje też, że jego żona, Kija, ze względu na swoje nie królewskie pochodzenie nie sprosta roli pierwszej kobiety w państwie. Wybór rodziców księcia pada więc na młodziutką, piękną i charyzmatyczną Nefertiti, która w niedługim czasie podbija serca jego poddanych i urasta w ich oczach do rangi bogini. Nad pałacem królewskim gromadzą się jednak ciemne chmury. Podczas gdy Kija rodzi kolejnych następców tronu, ukochana przez tłumy Nefertiti powija kolejne córki. Wpływowi kapłani knują w tym samym czasie zawiłą intrygę za plecami królewskiej rodziny.

Michelle Moran umiejscowiła swoją opowieść w owianej tajemnicą scenerii starożytnego Egiptu, z grobowcami, pałacem w Tebach. W tamtych czasach Egipcjanie wierzyli w różnorakich bogów: Anubisa, który na szali waży serce zmarłego; Ozyrysa, Amona. Opowiedziała o ludziach, którzy zaryzykowali swoim sumieniem (ka), przekraczając granice tego, co było w tamtych czasach święte, z egoizmu, podłości i nieposkromionej ambicji.

„W pewne rzeczy wierzy się z wygody, a o innych człowiek boi się mówić, że ich nie ma.”

Narratorką jest siostra tytułowej Nefertiti- Mutny, z rodziny, która od pokoleń zapewnia żony dla faraonów Egiptu. To ona opowiada o kulisach nieograniczonej władzy, rywalizacji, zakazanej miłości, stracie, intrygach i niebezpiecznych grach pałacowych. Zmuszona skłamać dla siostry, postąpić wbrew swoim przekonaniom dla dobra rodziny, zmieniając tym samym ich losy. Strażniczka siostry, jej powierniczka na każde zawołanie, ma przykazane przez ojca trzymać oczy szeroko otwarte, bo za informację w nieodpowiednich rękach można uzyskać wszystko. Co może jedynie dziwić, to mentalność bohaterki: ma zaledwie 13 lat (do 20 gdy kończy się powieść) a jest prawa, mądra, szlachetna.

„Niech historia zapomni o tobie. Ponieważ jeśli pamięć o twych czynach ma żyć wiecznie, to będziesz musiała stać się dokładnie tym, kim chciałaby cię widzieć twoja rodzina. Niewolnicą tronu.”

Bohaterowie są bardzo dobrze sportretowani: wyraziści, ich imiona oznaczają przymioty. Amonhotep, drugi syn po śmieci brata zostaje faraonem- wystąpił przeciwko znanym prawom, bo chciał być niezależny od kapłanów, bardzo podejrzliwy i nierozsądny. Opętany strachem, że straci uwielbienie ludu niszczy starych bogów, w ich miejsce stawiając nowego o którym nikt wcześniej nie słyszał. Nefertiti- czarująca 15-letnia piękność, która chce być pierwszą małżonką, gdy zostaje wybrana na żonę faraona. W zamian za to ma przywieść Amonhotepa do starej wiary. Szybko urosła w pychę, gdy udaje jej się z sukcesem uderzyć w czuły punkt faraona: ambicję, detronizując tym samym drugą jego żonę Kiję. Bo jeśli równowaga ma zostać zachwiana czemu by na tym nie skorzystać? Staje się główną doradczynią i wspólniczką w realizacji każdego planu faraona, tworząc żarliwych wyznawców gotowych na wszystko.

Ukłony dla autorki, która poskładała dostępne fakty i teorie w interesującą powieść i przedstawiła ją z punktu widzenia kogoś związanego z królową, która zmieniła bieg historii Egiptu. Myślę, że kryje w sobie pewną naukę, że przed horusowym tronem nie było ucieczki oraz każe się zastanowić co jest większym szczęściem: spokój czy władza?

„Czy nieśmiertelność warta jest ceny, jaką trzeba za nią zapłacić?”

OCENA: 5,5/ 610 komentarzy:

 1. Nietypowa tematyka i okładka. Nie słyszałam o tej książce nigdy wcześniej, ale mam obawy, żeby po nią sięgnąć, ponieważ zdecydowanie wolę współczesne powieści a tutaj jest zupełnie inaczej. Rok 1351 p.n.e. lekko mnie przeraża :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to dla mnie druga książka autorki, bo wcześniej czytałam "Heretycką królową", która bardzo mi przypadła do gustu, a jest jakby dalszą częścią historii Egiptu. Powiem Ci, że czytanie o takich dawnych czasach okazało się fascynujące, ale też okazało się, że ludzie aż tak się nie zmienili- motywacje, problemy byłyby aktualne i dziś.

   Usuń
 2. Starożytny Egipt...chyba nie czytałam powieści osadzonej w takich realiach. Brzmi dobrze;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nic podobnego nie czytałam, więc z chęcią się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla miłośników historii tamtych czasów, to na pewno wspaniała lektura. Nigdy wcześniej o niej nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś uwielbiałam tematykę starożytnego Egiptu! Z przyjemnością wrócę do tego klimatu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to polecam serdecznie, także "Heretycką królową" tejże autorki.

   Usuń
 6. Już wróciłam, powolutku nadrabiam zaległości,pozdrawiam ciepło xxxx bardzo lubię tę książkę czytałam i uważam, że jest świetna...do tego te Egipskie klimaty;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze mi się ręce trzęsą jak pomyślę o tematyce tej książki! Na pierwszym roku historii sztuki miałam pewne problemy z zaliczeniem egipskich dynastii panujących.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...