poniedziałek, 15 sierpnia 2016

"Nadzieje i marzenia"- Magdalena Kordel

Autorka: Magdalena Kordel

Wydawca: Znak
Seria: Malownicze (tom 4)
Rok: 2016
Stron: 436Magda otrzymuje tajemniczy list z francuskiej kancelarii. Niebawem Malownicze zatrzęsie się od plotek o spadku. Wszyscy będą chcieli wiedzieć, czy z dnia na dzień Magda stanie się bajecznie bogata. Ona jednak ma inne kłopoty. Musi wreszcie odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania: czy chce dalej być z Michałem i jak ma wyglądać ich wspólne życie. Odpowiedź nie jest taka prosta.
Sto pięćdziesiąt lat wcześniej, gdzieś w u podnóża Gór Świętokrzyskich, Sabina ryzykując życie angażuje się w spisek przeciwko zaborcom. Adam kocha ją do szaleństwa i za wszelką cenę uchronić przed niebezpieczeństwem. Przewrotny los jednak chce inaczej.

Co łączy tak odległą historię Sabiny z Magdą? Czy sekret z przeszłości pomoże jej odnaleźć swoje przeznaczenie i spełnić marzenia?

Dla Magdy teraz Malownicze jest całym światem: tu prowadzi biznes (księgarnię), tu ma dom, dzieci i ukochanego mężczyznę. Jednak życie daje różne niespodzianki: narzeczony odkrywa przed nią druzgocącą tajemnicę, mają miejsce kłótnie i przemilczenia, padają ostre słowa- a one przecież mają moc ołowianych kul- uważajmy na nie… Enigmatyczny list z Paryża i tajemniczy spadek ściągają Magdę do Paryża. Jaka będzie Francja w konfrontacji z jej dawnymi marzeniami? Ludzie listy pisali, wiele w nich wyrażali…

„To życie jest dla ciebie. Nie na odwrót.”

Lubię powieści Pani Kordel- to taki miszmasz nastrojowy- zarówno obyczajowa historia o tym, co ważne (teraz i dawniej), jak i pozytywny kop- ponieważ w naszych rękach leży decyzja, czy będziemy szczęśliwi, czy nie. Bo po nocy zawsze przychodzi dzień… Pisarka zwraca uwagę, że ważne jest wsparcie najbliższych, a miłość matki jest wszechmocna. Oczywiście nie zabrakło humoru, komedii pomyłek i zabawnych sytuacji: a to dzięki głównie panu Kraśniakowi i jego karesom („konkretna, lubię takie”) oraz przedstawienia siatki wywiadowczej w małym miasteczku.

W interesującą podróż w przeszłość zabiera czytelników pisarka- do roku od 1843, do opowieści o wędrownym dziadzie, przeklętym domie, życiu- tułaczce, oraz do pewnej rodziny i zakazanym patriotyzmie. Co ona ma wspólnego z Magdą?

„Nadzieje i marzenia” to malownicza historia o pozornie zwyczajnej codzienności, nie pozbawionej zarówno problemów i trosk, jak i marzeń i nadziei. Serdecznie zapraszam do jej poznania.

„Trzeba dać czasowi czas. A marzeniom i nadziejom pozwolić się ziścić.”

OCENA: 5/6

9 komentarzy:

 1. Lubię takie klimaty. Czuję, że ta książka by mnie wciągnęła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej serii, ale jak trafi się okazja, to nie omieszkam z niej skorzystać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto, warto, Malownicze to świetna seria.

   Usuń
  2. Tylko kiedy znaleźć na to wszystko czas :)

   Usuń
 3. Książka zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pani Kordel jest jedną z moich ulubionych polskich autorek :) zaraz obok Grocholi i Majewskiej-Braun :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się ta mieszanka nastrojów, chętnie poznam twórczość autorki. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiele osób zachęca do twórczości tej autorki i myślę, że w końcu z ciekawości sięgnę po jedną z jej książek.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...