środa, 31 sierpnia 2016

Downton Abbey- serialDownton Abbey


(2010-2015) serial TV

Sezonów: 6

gatunek:
Dramat, Kostiumowy

Wielka Brytania w czasie burzliwych zmian społecznych jest tłem dla losów szlachty oraz służby żyjących we dworze Downton Abbey.

Po pierwszych dwóch odcinkach I sezonu, już miałam zrezygnować: za wiele bohaterów i według mnie nie działo się nic ciekawego i jakoś był smętny. Ale dałam serialowi szansę i nie żałuję, obecnie oglądam 4 sezon, tak mnie wciągnął- bohaterowie nabrali cech, zaczęły się tworzyć pewne relacje.

W domu jaśnie państwa…

Downton Abbey to świat hrabiostwa i służby, świat hierarchii i konwenansów. Pierwszy sezon nakreśla kwestię majoratu: lord Grantham ma (tylko) trzy córki, więc po nim posiadłość i majątek będzie dziedziczył młody prawnik (czyli z klasy średniej), jego kuzyn Matthew Crawley. Dla Mary, najstarszej córki lorda, jest to bardzo trudne… Ta niepokorna, przywiązana do wartości rodzinnych dziewczyna wikła się w skandal, który wspólnie z matką ukrywa przed ojcem i światem, jednak czy w świecie plotek, bacznej obserwacji oraz niechęci wszystko da się ukryć? 

Co jeszcze skrywa Downton Abbey:

- kamerdyner Carson pilnuje porządku u służby; nigdy bym nie przypuszczała, że taki „napuszony”, sztywny mężczyzna może mieć taką rozrywkową przeszłość;

- do posiadłości przybywa dawny znajomy z wojska lorda Granthama, Bates- tajemniczy i honorowy oraz kulejący… Jak on będzie wykonywać swoje obowiązki pokojowego?

- lokaj Thomas i pokojówka O’Brien- ależ to spiskujący i nikczemny duecik, ale czy przetrwa próbę czasu? On jest „inny”, a ona pewnego dnia posunie się za daleko w knowaniach i ambicjach…
„Myślisz, że to powieść kryminalna?”

- młode służące też potrafią mieć marzenia i ambicje, niektóre doprowadzi to do straty i ruiny;

- na pewno oryginalną postacią jest babka, hrabina Grantham- pełna zasad, ale też mająca serce, z ciętym językiem, która rzadko się myli.
„Mam wielu przyjaciół, których nie lubię.”

- rzuca się w oczy zarozumiałość Mary, jej niechęć i dokuczanie średniej siostrze Edith, tej pomijanej (co sama dostrzega i mówi) nawet przez ich rodziców; natomiast najmłodsza Sybil to urocza, pomocna istota.

- Matthew musi nauczyć się korzystać z usług pokojowca oraz poradzić sobie z krnąbrną Mary.

Aż nadchodzi I wojna światowa, która wiele zmienia… Niektórzy zmieniają fach, niektórzy giną, ktoś powróci, ktoś odejdzie, mężczyźni starają się być bohaterami, kobiety pomagać, posiadłość zyskuje nową rolę. Postęp wypiera tradycję.

Ci, co lubią angielskie seriale kostiumowe, dobrze oddające klimat epoki, zapraszam do oglądania Downton Abbey- zamek z wnętrzem robi wrażenie, kreacja postaci przenosi nas do początków XX wieku, a namiętności ludzkie nie będą obce.

OCENA: 5+/ 6

3 komentarze:

  1. Nie znam tego serialu i jak na razie nie jestem nim zainteresowana, ale cieszę się, ze Tobie przypadł do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja niestety nie znajdę czasu na serial. Doba jest dla mnie za krótka.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...