sobota, 18 maja 2013

"Kaznodzieja"- Camilla Läckberg

Autor: Camilla Läckberg

Wydawca: Czarna Owca
Rok: 2010
Stron: 440Pewnego letniego ranka mały chłopiec w czasie zabawy w wąwozie leżącym nieopodal Fjällbacka odnajduje nagie zwłoki młodej dziewczyny. Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede stają przed bardzo skomplikowaną zagadką. Okazuje się bowiem, że pod ciałem dziewczyny leżą szkielety dwóch innych kobiet, które zaginęły pod koniec lat 70-tych...

Jest to druga pozycja z kryminalnej serii autorstwa Camilli Lackberg ( a moja kolejna z twórczości tej szwedzkiej pisarki).

Sprawa tym razem wygląda następująco: 6-letni chłopiec w Wąwozie Królewskim znajduje nagie ciało młodej kobiety. Policja na czele z Patrikiem szybko dowiaduje się dwóch rzeczy: dziewczyna była torturowana przed śmiercią, co spotkało również wcześniej dwie inne dziewczyny (lata 70-te), których ciała obecnie odnaleziono w tym samym miejscu. Patrik i jego załoga natrafiają w śledztwie na rodzinę Hultów, która wydaje się być istnym gniazdem os.

Na czele rodziny stał  osławiony Kaznodzieja. Pozostawił on swoim synom Gabrielowi i Johannesowi straszne dziedzictwo. Gabriel w latach 70-tych zeznał, że widział w aucie swego brata zmarłą dziewczynę, jednakże śledztwo w owym czasie utknęło, a Johannes popełnił samobójstwo. Pozostawił on swoją żonę Solveig, żyjącą wspomnieniami zamkniętymi w albumie oraz dwóch synów Roberta i Johana, którzy musieli żyć z piętnem dzieci potencjalnego mordercy. Bracia są związani ze sobą, zajmują się kradzieżami i włamaniami, lecz Johan ma pewien sekret przed Robertem. Druga część rodziny, odnoga Gabriela żyje w bogatszym otoczeniu, co powoduje urazę, zazdrość i poczucie niesprawiedliwości tamtych. Jednak i oni nie są szczęśliwi. Jacob, syn Gabriela pomaga zbuntowanej młodzieży, zmagając się jednocześnie z dręczącą go pustką w życiu. Pewne sprawy kładą się cieniem na jego życie, otrzymanie wizerunku pastora i przewodnika duchowego wyczerpuje go. Z kolei siostra Jacoba, Linda to typowa, wybuchowa nastolatka, która w tajemnicy spotyka się z osobą, która nie zyskałaby aprobaty jej rodziny.

Czy w gąszczu tych rodzinnych relacji ukrywa się morderca? Jeśli tak, to kto nim jest? I dlaczego tak postępował? Sprawa samej zbrodni jest bardzo zagmatwana, autorka wielokrotnie potrafi zaskoczyć czytelnika. Pewne skrywane dotąd sekrety wyjdą na jaw, co z tego wyniknie?

„Jak można usprawiedliwiać… Widoczne jest w tym coś, co pociąga, uwodzi i odurza.” (cytat niepełny ze względu na możliwy spoiler).

Zabiegiem, który dodatkowo urozmaica fabułę jest przemawiająca do wyobraźni narracja z punktu widzenia ofiar z przeszłości. Poza tym ukazane zostały różnorakie reakcje rodziców ofiar: począwszy od małoduszności, aż do strachu o życie dziecka. Pisarka rewelacyjnie panuje nad kompozycją książki, łącząc wiele wątków, wszystko jest dopracowane. Każde przemyślane zdanie ma znaczenie, czytelnik z napięciem przewraca kartki, by dowiedzieć się co jak i dlaczego. To nie tylko kryminał z intrygującą intrygę, lecz również bardzo dobra psychologiczno-obyczajowa wielowątkowa powieść. Kto nie zna sagi kryminalnej Lackberg koniecznie musi to szybko nadrobić.

OCENA: 5,8/ 6

11 komentarzy:

 1. Doskonale to ujęłaś, że "Kaznodzieja" to nie tylko kryminał, ale powieść psychologiczno-obyczajowa, wydaje mi się, że podobnie jest z poozstałymi książkami Camilla Lackberg.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że pogłębiasz twórczość Camilli Lackberg. Ja jeszcze mam w tej kwestii spore zaległości, ale spróbuje je nadrobić, tylko niestety nie wiem jeszcze kiedy, bo tyle świetnych książek w koło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A owszem, zostały mi chyba jeszcze dwie książki z tej serii, teraz jest u mnie "Latarnik", za jakiś czas będzie recenzja.

   Usuń
  2. Zobaczymy zatem czy kolejne tomy tej serii będą równie udane. Życzę przyjemnej lektury i czekam na recenzje.

   Usuń
 3. Szkoda, że nie lubię kryminałów

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam nic tej autorki, ale polecę siostrze, bo bardzo lubi:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się - całkiem niezły kryminał, chociaż sam oceniłem go troszkę niżej :) Mimo to faktycznie warto przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Trochę wstyd bo do tej pory nie czytałam nic Lackberg, ale ona ma różne książki i dobre i słabe i nie wiem od której powinnam zacząć. Jestem fanką kryminałów, więc warto by było poznać jej twórczość :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam za sobą na razie tylko jedną książkę autorki. Chętnie przeczytam kolejną, tym bardziej, że mocno zachwalasz:)

  OdpowiedzUsuń
 8. baardzo dobra seria kryminalna, polecam pozostałe

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam tej sagi, a Twoja recenzja mnie zaciekawiła. Z chęcią zajrzę.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...