poniedziałek, 29 września 2014

"Ponieważ Cię kocham"- Guillaume Musso

Autor: Guillaume Musso

Wydawca: Albatros
Rok: 2014
Stron: 304W centrum handlowym na południu Los Angeles, wskutek nieuwagi opiekunki, znika bez śladu pięcioletnia Layla. Nikt nie żąda okupu, a prowadzone przez policję poszukiwania okazują się bezowocne. Załamani tragedią rodzice, szanowany psycholog i znakomita skrzypaczka, obwiniają się wzajemnie i rozstają. Mark dosłownie ląduje na ulicy, zaś jego żona Nicole rzuca się w wir pracy. Pięć lat później ścieżki obojga małżonków ponownie się krzyżują. Mark ratuje życie wracającej po koncercie do domu żonie, zaatakowanej przez bandytę z nożem. Niedługo potem Layla pojawiła się dokładnie w tym samym miejscu, w którym zniknęła. Co działo się z dziewczynką przez pięć lat? Gdzie i z kim była? I dlaczego wróciła? Zaskakujący powrót córki to nie jedyna niespodzianka, jaką los zgotował bohaterom..

Wszystko zaczęło się pewnej nocy, kiedy to niespodziewanie mąż Nicole ratuje ją przed bandytą. Nicole światowej sławy skrzypaczka i Mark, psycholog rozstali się po tragedii, która wydarzyła się pięć lat temu. Szczęśliwe dni odeszły na zawsze, gdy ich córka Layla zniknęła bez śladu z centrum handlowego. A życie jej rodziców się zatrzymało, każde z nich walczyło z cierpieniem po swojemu. Ona rzuciła się w wir pracy, a on stał się kloszardem, błądzącym cieniem, ukrywającym się w podziemiach miasta, pijącym by zapomnieć. Nagle nadchodzi wiadomość: dokładnie po pięciu latach ich córka się odnajduje… Mark sam (!) jedzie do niej do szpitala.

Z drugiej strony mamy też innych bohaterów: nastolatkę Eve, która kradnie torbę przyjacielowi Marka (Connorowi), by zdobyć pieniądze. Zdeterminowana, by się zemścić. A Connor, również psycholog, chce ją uratować, bo przypomina mu jego samego. Alyson zaś jest córką miliardera, która straciła kontrolę nad swoim życiem, bohaterką prasy brukowej.

„Wiele razy czuła, że dotyka dna, że nie może już upaść niżej. Ale za każdym razem uczucie to okazywało się nieprawdą. Ponieważ dno jest dużo głębiej, niż nam się wydaje.”

Mark, Alyson i Eve, winowajcy i ofiary zarazem, udręczeni mijającym czasem, wsiądą do tego samego samolotu. Ich życie ulegnie zmianie. Co będzie prawdziwym celem tej tajemniczej i magicznej podróży?

Od pierwszego słowa powieść razi prostotą, celnymi słowami, zachłannie czytałam by poznać całą historię. Po prostu niesamowita, emocjonalnie intensywna i chwytająca za serce. Dodatkowym atutem jest poznawanie wydarzeń z życia bohaterów, które były motorem kolejnych wydarzeń, zadrą, traumą, dzięki flashbackom z ich życia. Raz za razem byłam pozytywnie zaskakiwana, aż do zaskakującego oraz satysfakcjonującego zakończenia, gdzie autor dowiódł swojej nieprzeciętnej wyobraźni oraz sprawności w finalizowaniu wątków.

„Ponieważ cię kocham” to wielowymiarowa powieść, mieszcząca w sobie studium udręczonych rozpaczą rodziców; motyw zemsty za doznane krzywdy; zadająca pytania o tożsamość- kim się będzie, gdy coś się zrobi. Mówiąca o uwolnieniu się od przeszłości i sekretów, które duszą; o przeznaczeniu, o miłości i przyjaźni ponad granice. A przede wszystkim o tym, że zawsze można zacząć od nowa, odzyskać równowagę, przebaczyć, żyć dalej i być szczęśliwym. Polecam tę powieść: takich historii się nie zapomina.

„Nie należy się bać, należy zrozumieć.”

OCENA: 5,8/ 6

17 komentarzy:

 1. Czytałam "Wrócę po Ciebie" tego autora i byłam oczarowana. Po ten tytuł też sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na pewno sięgnę po inne jego tytuły :)

   Usuń
 2. Musze przyjrzeć się bliżej tej książce, bo zapowiada się całkiem przyjemnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. aż nabrałabym chęci na tę książkę, czuję, że spodobałaby mi się:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wydaje się być ciekawa. Intryguje już samą okładką. Myślę, że przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie wielowymiarowe historie. Chyba się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. tyle ciekawych książek, tak mało czasu na czytanie :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo interesująco zapowiada się ta historia!

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam tego autora ''Jutro'' i byłam zachwycona,dlatego z przyjemnością poznam również i powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejna bardzo ciekawa notka. ;) Może zbiorę się do przeczytania.
  Obserwacja za obserwacje? Odpowiedz u mnie lub zwyczajnie zaobserwuj, a ja się odwdzięczę. ^^

  Pozdrawiam, Anu.
  http://murasakiiroanu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi bardzo interesująco więc myślę, że się skuszę

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeżeli takich historii się nie zapomina to koniecznie muszę ją przeczytać!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie znam jeszcze tej książki, ale słyszałam już o niej wiele dobrego...

  OdpowiedzUsuń
 13. Musso mnie nie bawi, niestety, ale cieszę się, ze Tobie powieść się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 14. uwielbiam autora! więc na pewno przeczytam i co najważniejsze lubię tę jego wielowymiarowość, wielowątkowość;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...