niedziela, 1 marca 2015

"Oblubienica z Azincourt"- Joanna Hickson

Autorka: Joanna Hickson

Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Rok: 2014
Stron: 556


Jej olśniewająca uroda była przyczyną wojny. Jej odwaga podbiła serce króla.
Rok 1401. Mette, córka paryskiego piekarza, trafia na dwór króla Francji Karola VI Szalonego jako mleczna mamka nowo narodzonej księżniczki Katarzyny. Bardzo szybko w sercu Mette rodzi się matczyna miłość i przez pięć lat kobieta opiekuje się charakterną dziewczynką. Tymczasem Europa jest sceną tragicznych wydarzeń, później opisywanych jako Wojna Stuletnia. Gdy po raz kolejny dochodzi do eskalacji konfliktu między Anglią a Francją, księżniczka Katarzyna zostaje wysłana na dziesięć lat do zakonu. Do Paryża powraca jako młoda, niedoświadczona, ale na pewno już nie naiwna dziewczyna. Katarzyna i Mette spotykają się ponownie i razem rozpoczynają walkę o przetrwanie na dworze pełnym intryg, zdrad, wielkiej polityki i jeszcze większej nienawiści. Z początku wydaje się, że Katarzyna i jej opiekunka na dworze nic nie znaczą, nieoczekiwanie jednak po klęsce Francuzów w bitwie pod Agincourt znaczenie księżniczki w zdominowanym przez mężczyzn świecie zaczyna rosnąć…


To jest druga przeczytana przeze mnie powieść o Katarzynie de Valois (pierwsza to „Zakazana królowa”), która dała początek dynastii Tudorów, której wrażenia są jednak inne niż po tamtej lekturze.

Przede wszystkim tutaj mamy bogate tło historyczne: widmo wojny domowej, które przynosi strach i codzienną walkę o utrzymanie. Rozpad kraju Francja „zawdzięczała” walce królowej Izabeli, stronników księcia Burgundii Jana Bez Trwogi, a księżniczka Katarzyna była bezwolnym pionkiem w grze prowadzonej przez tłustego brata, rozwiązłą matkę oraz okrutnego wuja, szantażysty bez honoru i moralności. Do tego dochodziły też pertraktacje odnośnie jej małżeństwa z królem Anglii, Henrykiem, kilkakrotnie zrywane oraz sromotna klęska Francji pod Azincourt.

Jednak mimo przeciwności losu, cierpienia, chwil niebezpieczeństw i bezsilności wobec zła, Katarzyna pozostaje dobrą i odważną dziewczyną, bezgranicznie kochającą swoją dawną nianię Mette (która jest narratorką tej historii) i nawzajem. Mało tutaj scen romantycznych, bardziej nacisk autorka położyła na mechanizmy polityczne i walkę o władzę, spiski i knowania. Powieść kończy się gdy Katarzyna została w końcu małżonką Henryka, czytałam, że w planach jest kolejna powieść opowiadająca o jej dalszych losach.

Chętnych na dobrą, pełną szczegółów powieść historyczną, gdzie bohaterki to młode kobiety, które łączy miłość i oddanie, mimo różnic stanowych- zapraszam do lektury tego tytułu.
OCENA: 5/6

6 komentarzy:

 1. Nie zainteresowałabym się tą książką, ale tak przekonująco o niej piszesz... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna książka, na którą muszę zwrócić uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zainteresowały mnie szczegóły, o których piszesz. Chętnie zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nie czuję by było to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak wiesz, nie jest to gatunek literacki, po który sięgam na co dzień. Dlatego i tym razem chyba się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także, ale odkryłam, że uwielbia go moja matka chrzestna, więc przy okazji imienin na pewno jej sprawię, którąś z polecanych przez ciebie książek historycznych ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...