poniedziałek, 17 czerwca 2013

"Krzyk pod wodą"- Jeanette Øbro Gerlow, Ole Tornbjerg

Autorzy: Jeanette Øbro Gerlow, Ole Tornbjerg

Wydawca: Insignis
Rok: 2012
Stron: 408
W związku z problemami z przestępczością zorganizowaną, szef wydziału zabójstw kopenhaskiej policji zatrudnia Katrine Wraa, wykształconą w Anglii psycholog, specjalistkę od profilowania ofiary i zabójcy, kognitywnej techniki przesłuchań oraz profilowania geograficznego. Gdy Katrine przygotowuje się do tego zadania, w Kopenhadze dochodzi do brutalnego morderstwa. Cieszący się nienaganną opinią lekarz położnik, ojciec trzyletnich bliźniaków, został śmiertelnie ugodzony nożem w swoim ogrodzie.
Policja szybko trafia na ślad, zdający się prowadzić wprost do zabójcy. Emigrant z Czeczeni, którego żona była pacjentką zamordowanego lekarza i zmarła w wyniku powikłań poporodowych, wydaje się idealnym kandydatem. Tym bardziej że na jego ubraniu odkryto ślady krwi… Jednak zarówno Katrine Wraa, jak i śledczy Jens Høgh, od pierwszej chwili obdarzający zaufaniem piękną i zdolną profilerkę, mają wiele wątpliwości. Stopniowo odkrywają prawdę, skrywaną za fasadą przykładnego życia rodzinnego i zawodowego.
  
Pasją Katrine jest badanie psychopatów- ludzi bez wyrzutów sumienia, skruchy z powodu odebrania życia, zajmujących się zaspokajaniem własnych potrzeb. Od razu po przyjeździe do Danii bierze udział w śledztwie zabójstwa lekarza Madsa Wintera. Wraz z miejscową policją przygląda się jego rodzinie, znajomym z pracy, bo ci którzy zostali mogą opowiedzieć historię zabitego mężczyzny. Katrine uważa, że poznanie życia ofiary, nawet niby nieistotnych szczegółów jest ważne, bo za fasadą pozornie szczęśliwego życia rodzinnego mogą kryć się sekrety, które mogą doprowadzić do ujęcia sprawcy.
Idealnym podejrzanym wydaje się być czeczeński uchodźca, którego żona, była pacjentka Winthera, w wyniku powikłań zmarła po porodzie. Jednak specjalistce od profilowania pewne sprawy nie dają spokoju. Do tego spotyka pewną osobę z przeszłości, która przywołuje jej bolesne wspomnienia. W efekcie prowadzi to do pewnego punktu kulminacyjnego, wydarzeń pełnych napięcia-  jakich, nie zdradzę, ciekawych zapraszam do lektury „Krzyku pod wodą”.
Równoległa narracja, która wciąga i niepokoi czytelnika, bo kim jest osoba, która niemo krzyczy z bólu, „krzyk w niej pozostaje, mieści się w niej wiele innych krzyków”. Z takim zabiegiem już się spotkałam przy innych lekturach kryminałów, ale zawsze on dodaje „smaku” historii, wyjaśnia motywy. I tak jest tym razem. Ponadto para pisarzy rysuje portrety psychologiczne nie tylko ofiary, jak i sprawcy, ale też samej Katrine, lub też żony Wintera czy emigranta, dając tym samym spojrzenie na objawy traumy, poczucia winy, depresji poporodowej. Ukazują także jak niektóre jednostki z zaburzoną osobowością, potrafią manipulować, serwując otoczeniu niesamowite oszustwa. To przerażające z jaką łatwością takim osobom przychodzą kłamstwa, jak nie poczuwają się do odpowiedzialności za własne czyny. Z drugiej strony też jak wczesne doświadczenia wyniesione z domu rodzinnego, oddziałowujące na umysł, „spaczają go” prowadząc być może do zaniku odróżniania dobra od zła.
„Krzyk pod wodą”, który jest debiutem pary pisarzy, polecam sympatykom kryminałów psychologicznych, z wartką akcją, ciekawie poprowadzoną fabułą. Być może wzbudzi także refleksje dotyczące postępowania człowieka, który nie cofnie się przed niczym. Ja na pewno sięgnę po kolejne kryminały z Katrine Wraa.
OCENA 5,5/ 6

9 komentarzy:

 1. Z reguły nie lubię czytać powieści stworzonych przez literackich duetów, ponieważ bardzo często fabuła jest niespójna, lub narracja chaotyczna, ale ostatnio skusiłam się na nową książkę Jodi Picoult napisaną wspólnie z córką i byłam pod wielkim wrażeniem, dlatego dam szansę ,,Krzykowi pod wodą'', gdyż jego fabuła mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj nie ma niespójnej fabuły, całość jest napisana jednolitym stylem :)

   Usuń
 2. Zapowiada się ciekawie, chciałabym przeczytać. zapraszam http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Wysoka ocena. Muszę więc zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z wielką chęcią po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa recenzja, wysoka ocena powodują, że mam wielką ochotę przeczytać tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak tylko ta książka wyszła, to bardzo chciałam ją przeczytać, niestety do tej pory nie miałam okazji...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...