wtorek, 14 stycznia 2014

" Wśród obcych" Jo Walton

Autor: Jo Walton

Wydawca: Wydawnictwo Akurat
Rok: 2013
Stron: 366Jest rok 1979. Mor traci siostrę bliźniaczkę w wypadku samochodowym, sama zostaje kaleką. Ucieka od zaborczej matki i trafia do szkoły z internatem. Zagubiona i samotna szuka pomocy u wróżek – eterycznych, niewidocznych dla innych ludzi istot, towarzyszy jej dziecięcych zabaw. Wróżki pomagają jej ułożyć życie w nowym miejscu, wśród obcych ludzi, a także ocalić świat przed matką-czarownicą.

Morwenna (w skrócie Mor) po wypadku w którym jej siostra bliźniaczka zginęła, a ona sama stała się półkaleką, ucieka od matki, zamieszkując z nieznanym jej do tej pory ojcem i ciotkami. Samotna w nowym miejscu (domu i szkole z internatem), tęskni za dziadkami, za prawdziwą rodziną. Swoje przemyślenia oraz opisy zdarzeń zawiera w formie pamiętnika, dziennika.

„To nie jest fajna ani łatwa historia. Opowiada o wróżkach, więc możecie uznać ją za bajkę. I tak przecież w nią nie uwierzycie.”

W ramach rozszerzaniu horyzontów sięgnęłam po książkę z gatunku fantasy- chociaż co dla mnie jest plusem można czytać jako powieść realistyczną lub fantastyczną, ponieważ daje dowolność w interpretacji zjawiska magii, która „działa poprzez rzeczy i zjawiska świata realnego i zawsze można zanegować jej istnienie.” Mor wierzy w magię, we wróżki, których ich świat jest prawdziwy, ale inny, istnieją w sposób niewytłumaczalny, ale można je przeoczyć. Mają różne formy, postacie, tak naprawdę nie wiadomo czym są. Wierzyć w jej wypadku oznacza widzieć. Ale magia może być pułapką- czy uczucia mogą cokolwiek znaczyć, jeśli nie są realne w świecie marionetek magii?

Pasją i pociechą Mor jest czytanie książek z gatunku fantastyki- o których napomyka w swoim dzienniku, w pewnym momencie są dla niej kotwicą, zatrzymują ją. Takie odniesienia będzie niejaka gratka dla fanów tejże tematyki, by spisać sobie jakiś interesujący tytuł lektury. Ja się z pewnością zgodzę z bohaterką, że biblioteki to wspaniałe miejsca, bo wypożyczają książki.

To książka o dorastaniu, dojrzewaniu poprzez czytanie książek- wraz z bohaterką odbywamy podróż ku dorosłości. Bo któż z nas nie pamięta jak trzeba było odnaleźć się w nowej szkole, znaleźć swoje miejsce- Mor stosuje zasadę: niech się jej nawet boją, byle zostawiły ją w spokoju. Chce gdzieś przynależeć (karras). Wspomina zmarłą siostrę, ale innym rzadko o niej mówi- sama zmaga się ze stratą i tęsknotą. Matkę określa jako złą czarownicę, pali od niej listy, nie chce mieć z nią nic do czynienia, stara się wokół siebie stworzyć magię ochronną przeciwko niej.

„Różne rzeczy warto robić dla nich samych, nie tylko po to, żeby mieć z nich pożytki w przyszłości.”

Z uwagi na taką narrację mamy tylko wersję Mor, którą w pewnym stopniu można zrozumieć, ale też widzimy, że mało jej zależy na ludziach, z którymi się styka na co dzień. Introwertyczka, która nie chce litości i współczucia. Czasem występuje lekki chaos w jej zapiskach, przeskakiwanie z tematu książki na rodzinę, brak w tym dynamizmu i zgłębienia się w dany temat, miejscami zbyt zdawkowa, a w innych rozwlekła. Z tego moje odczucie jakiejś nierówności tematycznej. Całość jest napisana w prostym stylu, bez patosu- nawet wtedy kiedy mówi o swoim kalectwie („ból jest potwornie nudny”),- z wieloma odniesieniami do innych dzieł z przypisami na końcu książki.

„Wśród obcych” to wielowarstwowa lektura: swoisty przewodnik po SF; książka o dorastaniu, samotności; łączy rzeczywistość z magią, te dwa światy tutaj współistnieją. Ja do końca nie wiem czy traktuję tę powieść jako fantasy czy nie- raczej jestem po środku. Książka nie wywołała wielkiego zachwytu, ale moim zdaniem jest warta uwagi.

P.S. Znakomicie dobrana okładka.
OCENA: 4,3/ 6


9 komentarzy:

 1. Wciąż nie umiem przekonać się do fantasy, nie sięgnę po tą książkę, to pewne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam opory przed fantastyką, ale coś będę czytać jeszcze z tego gatunku.

   Usuń
 2. Przyznam, że myślałam o tej książce, ale jednocześnie mam przed nią lekkie obawy. Tematyka wydaje mi się ciekawa i mimo,iż rzadko miewam do czynienia z fantastyką, to jednak chce zmierzyć się z powyższą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo, że już od bardzo dawna nie jestem nastolatką to lubię sięgać po takie książki. Z chęcią przeczytam :)
  monweg.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawi mnie ta niepewność gatunkowa. Z chęcią zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta dwoistość interpretacji mnie pozytywnie zaskoczyła :)

   Usuń
 5. Ciekawi mnie ta książka, spotkałam się już z jej recenzjami, i jestem zainteresowana, tym bardzie że lubię fantasy, nie wiem tylko czy chcę się wczytywać w powieść o dorastaniu, ten etap już dawno mam za sobą :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam wątpliwości by po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie też nie jestem pewna czy to książka dla mnie :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...