sobota, 12 lipca 2014

"Kot, który rozmawiał z duchami"- Lilian Jackson Braun

Autor: Lilian Jackson Braun

Wydawca: Elipsa
Rok: 2008
Stron: 208Jim Qwilleran, bogaty, ale skromny były dziennikarz śledczy mieszka ze swoimi rasowymi kotami (Koko i Yum) w Pickax City. Naturalnie ciekawy i cyniczny interesuje się przestępstwami, stąd też ma pewne podejrzenia dotyczące incydentu, który wszyscy uznali za wypadek. Jaki to „wypadek”? Pani Cobb w histerii pewnej nocy dzwoni do naszego bohatera, mówiąc, że w jej domu straszy i boi się być sama. Gdy Q dociera na miejsce, zastaje ją leżącą bez życia na podłodze w kuchni. Lekarz orzekł zawał serca.

Bohater zamieszkuje w domu zmarłej (ze swoimi kotami, tymi puszystymi bestyjkami), ale bynajmniej nie jest spokojnie. Nachodzą go wręcz namolni, hałaśliwi i niesubtelni sąsiedzi, którzy chcą się „zaprzyjaźnić”. Jego kot, Koko, zachowuje się dziwnie, gada do siebie lub rozmawia z duchami, zwala z półki pewne książki. Czy coś chce mu przekazać? Q niesentymentalny i powściągliwy nie wierzy w miejscowe duchy, ale powoli pod wpływem poczty pantoflowej (dobrze działającej w małych miasteczkach) zaczyna widzieć pewne niepokojące rzeczy i ukryte powiązania między mieszkańcami. Bo „jeśli idzie o podejrzane typy to niepokoją go żywi”. I odkrywa, że pani Cobb została zamordowana. 

Braun napisała serię książek o „kocie, który…”, które wpisują się w nurt lekkich kryminałów. Jeśli lubicie takie historie z futrzakami jako bohaterami i wartką akcją, to rozejrzycie się za tomami z tej serii.

OCENA: 4, 3/ 6
5 komentarzy:

 1. Mam trzy tomy z tej serii, ale jeszcze nie miałam okazji do nich zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem nie jestem zainteresowana. Wolę coś znacznie innego, w innym gatunku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tylko jedną "Kot, który czytał wspak", ale jakoś nie miałam po drodze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam wcześniej o tej serii. Rozejrzę się...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...