czwartek, 3 lipca 2014

"Nikt się nie dowie"- Barbara Delinsky

Autor: Barbara Delinsky

Wydawca: Świat Książki
Rok: 2012
Stron: 320To nastoletnia Grace kierowała autem, gdy zdarzył się wypadek- został potrącony jej nauczyciel. Jednak gdy policja przybywa na miejsce zdarzenia, jej matka Deborah nie zaprzecza, gdy policja uznaje, że to ona była kierowcą. „Wydawało się to nieważne, zwykły szczegół techniczny.” Automatycznie, bez zastanowienia, chce uchronić córkę przed przykrymi konsekwencjami, bo „to właśnie czynią rodzice.” Zwłaszcza tacy, których rodzina się rozpadła, których ojciec odszedł do innej.

Początkowa mantra, że bohaterki znalazły się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie dostaje nowy wymiar na skutek pewnej wiadomości. Śmierci bez sensu. A przemilczenie Deborah rośnie w siłę. Pomiędzy nią, a córką od tego momentu pojawiła się granica. Granica, od momentu, kiedy Deborah wzięła odpowiedzialność za jej czyny i nie chciała wysłuchać jak Grace się z tym czuje. Znamienna jest scena, kiedy wyznanie córki trafia w próżnię, tak jej matka zamknęła oczy na niewygodne fakty. A to wszystko przez kłamstwo. Ale kłamstwo z miłości. Paradoksalnie przez ochronę Deborah wykreowała nowe cierpienie, kłamstwo wyrosło jak skała, zmuszając do omijania bolesnej i trudnej prawdy. Delinsky bardzo dobrze wychodzi oddawanie stanów emocjonalnych bohaterek, ich obaw i rozterek. Grace „kiedyś wiedziała na czym stoi. Kiedyś wiedziała, jak może potoczyć się jej życie. Teraz już tego nie wie.” Rozdarta, miota się pomiędzy winą a strachem, znalazła się na progu wytrzymałości. Deborah kiedyś wierzyła w siłę prawdy, w dobro i zło, ale nie teraz.

Także inni bohaterowie są realistycznie i autentycznie przedstawieni. Jill, siostra Deborah, która poszła inną drogą życiową, nie mogąc sprostać rodzicielskim oczekiwaniom, szczególnie wymagającego doskonałości ojca lekarza. Który a propos nie jest idealny i wypiera ten fakt. Tak mocno pragnąca akceptacji siostry, zdradza tylko jej swój sekret. Wzrusza syn Deborah, mały Dylan, chłopiec z ciężką wadą wzroku, który gra w bejsbol, bo jest czymś „normalnym.” Mamy też Hala, prawnika, męża najbliższej przyjaciółki, który pragnie nawiązać z nią romans. Te sekrety, które inni zrzucają na Deborah przytłaczają ją, czyniąc z niej wspólniczkę. Nowa ona jest kłamcą. Nie może się nikomu zwierzyć, czuje, że traci kontrolę nad swoim życiem i nie potrafi tego powstrzymać.

 „Nikt się nie dowie” to wzruszająca i dająca do myślenia historia ukazująca konsekwencje kłamstwa z bezwarunkowej miłości. O prawdzie, która jest jak nos Pinokia, bo wychodzi na wierzch i patrzy bohaterom w twarz czy tego chcą, czy nie. To opowieść o rodzinie i jej sekretach, o skomplikowanym uzdrawianiu relacji, o robieniu tego, co należy. Wskazująca, że najlepszym lekarstwem jest zwykła rozmowa.
„To jest jak jazda samochodem w burzową noc. Myślisz, że znasz drogę, ale nie możesz być tego pewien.”

Dlatego sądzę, że książka będzie idealną lekturą dla tych czytelników, którzy cenią sobie psychologiczną perspektywę, życiowe historie i autentyczne emocje. Polecam i zapowiadam, że nie jest to moje ostatnie spotkanie z twórczością pisarki.

OCENA: 5,8/ 6
7 komentarzy:

 1. Poruszająca historia. Wydaje mi się to takie normalne, że matka pod wpływem impulsu chroni swoje dziecko biorąc winę na siebie, ale z drugiej strony każdy powinien sam brać odpowiedzialność za swoje czyny.
  Zainteresowałaś mnie i chce poznać bliżej tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiłaś mnie tą książką, z chęcią ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej książce. Mam zamiar ją w przyszłości przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam. Książka skłania do myślenia i postawienia się w sytuację bohaterów. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 5. W wolnej chwili chętnie przeczytam te książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie pozycje. Poszukam...

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje się być ciekawa i wartościowa. W wolnej chwili, czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...