wtorek, 6 stycznia 2015

"Caryca"- Ellen Alpsten

Autor: Ellen Alpsten

Wydawca: Sonia Draga
Rok:2011
Stron: 544Fascynująca historia niewiarygodnego awansu Marty Skowrońskiej, córki chłopa pańszczyźnianego z Inflant, która została pierwszą sprawującą realną władzę carycą Rosji. Towarzyszyła Piotrowi Wielkiemu w niezliczonych kampaniach wojennych i urodziła mu tuzin dzieci, godząc się z przedwczesną śmiercią większości z nich. Walczyła o Piotra, kochała go i oszukiwała – caryca Katarzyna była kobietą o niezwykłej sile.
Doskonały portret psychologiczny prostej, ale bardzo inteligentnej, gotowej na wszystko i sprytnej kobiety, która różnymi trikami przez ponad dwadzieścia lat trzymała u swego boku najpotężniejszego władcę Rosji, tylko pozornie pozostając w cieniu.

To historia niewiarygodnego awansu, a zarazem lęku o przetrwanie. Od pewnego spotkania nad rzeką, które będzie miało późniejsze konsekwencje, zapieczętuje los Marty Skowrońskiej. Jej życie to było pasmo nieszczęść, cierpień, upokorzeń, ale też miłości, nadziei i triumfu. Zawsze inteligentna, odważna, szybko straciła niewinność, stała się wyrachowana. Dane jej było zostać żoną cara Wszechrusi, matką jego dzieci, z których większość nie żyła długo- szczególnie Carowi doskwierał brak dziedzica (miał tylko syna Aleksego z pierwszego małżeństwa). A co łączyło tę parę władców? Miłość, przywiązanie, zależność, pożądanie. Zdumiewające: caryca nigdy nie nauczyła się czytać. Z czasem dusza jej została rozdarta. Ale „jedna kobieta została posłusznie w Mon Plaisir przy tym nienawistnym spektaklu i jego uczestnikiem. Na zawsze należała do Piotra.” Kochała, może za mocno i z pewnymi decyzjami musiała żyć do końca swych dni.

Innym, ważnym bohaterem jest sam car Piotr. Przerażająco okrutny, jednak silnie przywiązany do Katarzyny, która kołysała go, gdy miał koszmary. Krew na jego rękach i na placu Czerwonym nigdy miała nie zostać zmazana. Umarł, nie pozostawiając dziedzica rosyjskiego imperium. 

W „Carycy” dużo się dzieje, także w życiu Katarzyny. Kolejne strony opisują także rozpustę, pijaństwo, okrucieństwo, biedę i wyzysk w Rosji i krajach im podległych.

Fani beletrystycznych, historycznych powieści nie powinni być zawiedzeni. Mnie samej historia carycy wprawdzie zbytnio nie zachwyciła (nie zapałałam do niej sympatią, ani do żadnej innej postaci), nie odczułam jej wyjątkowości. Nie wiele tu piękna czy subtelnego stylu, miejscami raziła mnie prostackość zachowań czy opisów. Ale dla poznania losów carycy jak najbardziej warto.

OCENA: 4,7/ 6

9 komentarzy:

 1. Sama nie wiem, może kiedyś sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sięgnęłabym po tę książkę tylko dla poznania losów carycy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo sporadycznie sięgam po powieści historyczne, ale to już zapewne sama dobrze wiesz. Dlatego i tym razem nie skuszę się na niniejszą pozycję, choć cieszę się, że mimo kilku uwag i zastrzeżeń, przypadła Tobie jednak do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię czytać o silnych kobietach i z chęcią poznam i tą :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się bardzo interesująca lektura. Będę miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że nieźle wybielili Katarzynę. Ciekawe, czy opisano jej stosunki seksualne z koniami...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie było niczego takiego, ale były "inne" fragmenty, niestety nie wczytywałam się w nie bardzo. W sumie z początku Katarzyna budziła we mnie sympatię i współczucie, a potem już coraz mniejsze, aż na końcu może nawet niesmak.

   Usuń
 7. Chętnie dowiem się czegoś więcej o carycy, zapowiada się dosyć ciekawa książka historyczna.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...