piątek, 23 stycznia 2015

"Czara wyroczni"- Judith Merkle Riley

Autorka: Judith Merkle Riley

Wydawca: Książnica
Rok: 2012
Stron: 488Akcja powieści rozgrywa się w siedemnastowiecznym Paryżu, a jej fabuła oparta jest na dokumentach sądowych ze śledztwa, które prowadzono po aresztowaniu zawodowej wiedźmy i trucicielki, Marie Bosse. Dochodzenie ujawniło istnienie potężnej tajnej organizacji płatnych morderczyń, na której czele stała Katarzyna Montvoisin, wróżka wyższych sfer. Kiedy Ludwik XIV dowiedział się, iż jego kochanka, markiza de Montespan, kupowała od paryskich wiedźm zaklęcia, afrodyzjaki i trucizny, zatuszował sprawę i śledztwo przerwano. Powieść rozpoczyna się w okresie, gdy ta niezwykła kobieca mafia znajduje się u szczytu władzy. Zawiązany zostaje wówczas spisek, w którym idzie o życie króla.

Główną bohaterką jest młoda 15-letnia dziewczyna, Genevieve Pasquier, wprawdzie pośredniej urody i z koślawą stopą, ale inteligentna, której sytuacja dramatycznie się zmienia, gdy jej ojciec- filozof, były finansista umiera. Plotki, że za granicą miał ukryte pieniądze wraz z poczynaniami jej rodziny (szczególnie aroganckiego i okrutnego wuja) sprawiają, że Genevieve musi uciekać. Od samobójczej śmierci ratuje ją wróżka La Voisin, ale nie za darmo, to ma być wspólny interes, gdzie ważna jest lojalność i dyskrecja , a Genevieve będzie mogła się zemścić… Za sprawą swojej protektorki bohaterka przybiera nową tożsamość- wiekowej markizy de Morville, co było pomysłową sztuczką mistrzyni iluzji i zaczyna parać się wróżbiarstwem. Ma bowiem dar czytania przyszłość z wróżebnego naczynia wyroczni.

Po drodze Genevieve spotka sporo: nieszczęśliwa miłość, strata bliskiej osoby. Nie ma przed nią innej drogi, jak tylko wspinać się w górę. Paradoksem jest to, że wierzy w siłę rozumu, ale ulega też pokusie czytania przyszłości i obserwowania charakterów klientów, także ulega własnym namiętnościom- potrzebie bycia kochaną, uwielbianą, w pewnym momencie zadowala się namiastką. Jednakże z czasem odkrywa, że tkwi w środku pajęczyny działalności La Voisin, która „wybawia” związane strachem kobiety od pewnych „kłopotów”. W Paryżu funkcjonuje poza tym podziemny rynek trucizn, a na dworze mają miejsce intrygi metres królewskich (chociaż autorka aż tak bardzo się na tym moim zdaniem nie skoncentrowała). Na dodatek uparty komendant policji dąży do ujawnienia tych procederów, co może przynieść niebezpieczeństwo i Genevievie. Czy uda się jej w porę zadziałać, uniknąć tortur i aresztowania? Czy runie w otchłań zła, zdradzi samą siebie?

Na pewno ciekawe jest w tej powieści tło społeczne. Pisarka na przykładzie losów Genevievie ukazała, że mężczyźni- kłamcy wykorzystywali bezbronne kobiety, a ten niegodziwy świat nie mógł się obejść bez czarownic i ich trucizn. Bohaterka stała się „wyklęta”, ponieważ ośmieliła się sama zarabiać na siebie, stała się silniejsza, pozbyła się skrupułów, ale czy to do końca dobrze?

„Rządzimy światem mężczyzn poprzez ich słabości.”

Na pewno plusem „Czary wyroczni” jest kreacja Genevievie, natomiast inni bohaterowie jak dla mnie są mało wyraziście przedstawieni, jest też ich całkiem sporo. W moim odczuciu to bardziej powieść fantastyczno-obyczajowa z domieszką psychologii, mało w niej samej historii, chociaż obyczaje epoki zostały przedstawione bardzo wyraziście. Miejscami czytanie trochę mi się dłużyło, ale w ogólnym rozrachunku pierwsze spotkanie z prozą Riley uważam za satysfakcjonujące.

OCENA: 5- / 6


8 komentarzy:

 1. Chciałam nawet kiedyś wypożyczyć tę książkę, ale był tylko mały format wydania i mała czcionka. Może kiedyś ją znajdę, choć bardziej jestem ciekawa "Księgi Małgorzaty" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi całkiem ciekawie, tym razem jestem zainteresowana, więc postaram się rozejrzeć za tą pozycją w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak będę miała trochę czasu to po nią sięgnę :) na razie jaram się, bo wypożyczyłam w bibliotece "Ości" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A wydawać by się mogło, że historii w tej książce będzie wiele.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie tego typu powieści, wiec całkiem możliwe, ze w przyszłości się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię takie powieści historyczne i na pewno będę miała ten tytuł na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 7. dość ciekawa fabuła i główna postać + psychologia najbardziej mnie nęcą ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...