sobota, 14 stycznia 2017

"Nefrytowa szpilka"- Joanna Miszczuk

Autorka: Joanna Miszczuk

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok: 2016
Stron: 304To opowieść o silnej kobiecie, podążającej wybraną przez siebie drogą. Ale przede wszystkim historia trudnej miłości i walki o szczęście.

Długą drogę musiała przejść Melania, dziewczyna z biednej rodziny, by z córki skromnej szwaczki stać się znanym ekspertem od chińskiej sztuki meblarskiej i właścicielką świetnie prosperującej firmy, sprzedającej antyki. Przeżyła śmierć matki i odrzucenie przez ojca, który nie chciał się przyznać do nieślubnego dziecka, skończyła wymarzone studia, dostała się na staż w prestiżowym domu aukcyjnym w Londynie. Przebolała także utraconą miłość i nadzieję na szczęście u boku ukochanego mężczyzny.
Mijają lata. Melania jest cenioną, zamożną kobietą interesu. I samotną, chociaż ma wielu przyjaciół, a o jej ekspertyzy ubiegają się najwięksi kolekcjonerzy na świcie.
Pewnej nocy w jej wrocławskim mieszkaniu dzwoni telefon…

Melania, współcześnie, zirytowana w środku nocy odbiera telefon. Dzwoni ktoś z jej przeszłości. Mężczyzna. Czas stanął, a potem ruszył do tyłu. Przenosimy się dwadzieścia lat wcześniej, kiedy Melania, nastolatka, ma iść do nowego liceum, gdzie nikt jej nie zna, gdzie „będzie jedną z nich”. Chce być popularna, nie kujonem, wyśmiewanym, biednym „Robalem”. Dziewczyna szybko poznaje bogatą, rozpuszczoną jedynaczkę Sylwię, za której sprawą zostaje wciągnięta do szalonych imprez i bogatego życia towarzyskiego, porzucając naukę dla siebie, natomiast dla pieniędzy udzielając korepetycji innym.

„Dziś wiedziała, że to był zły wybór.”

Ale wtedy nie. Buntownicza nastolatka, nie słuchała matki, która ostrzegała ją przed złym towarzystwem, ojca nigdy nie miała. Aż pewnego dnia matka mówi jej o swej śmiertelnej chorobie, wyjawia także pewien sekret ze swej przeszłości …To jak wielkie bum dla Melanii, ocknęła się. Decyduje się na konfrontacje z pewnymi osobami, które jednak boleśnie ją ranią, odrzucając ją i dając do zrozumienia, że dla nich jest nikim. Jednak Melania jest silna, stanowcza, uparta, nie załamuje się, postanawia, że zostaje historykiem sztuki, chce zostać kimś. Zafascynowana sztuką Azji, a przede wszystkim Chinami. Kolejne podejmowane przez nią decyzje, mają wpływ na jej dalszą drogę życiową. Przez pewne okoliczności zostaje z cieniem niespełnionej miłości w sercu.

Najbardziej podobała mi się historia z młodości Melanii: przyniosła wiele emocji i wzruszeń. Z kolei pobyt bohaterki w Chinach dostarcza czytelnikowi spojrzenie na kulturę inną niż europejską: o bezwzględnym szanowaniu rodziców, uprzejmej konwersacji, intensywności życia. W powieści zamieszczony jest także chiński pamiętnik kobiety zwanej „Wierny Bambus”- to historia o diametralnej zmianie życia, o ukrywaniu pochodzenia, sile i niezłomności. Było trochę nużących fragmentów, ale na szczęście niewiele.

Myślę, że „Nefrytowa szpilka” przypadnie do gustu wielbicielom historii obyczajowych o walce z przeciwnościami losu, egzotyczności dodaje jej wspomniany wyżej chiński pamiętnik i przedstawienie chińskiej obyczajowości i historii. Ukazuje, że los i inni ludzie nie zawsze są łaskawi, ale ważne jest, by się nie poddawać, dążyć do spełnienia swoich celów i marzeń. 

„Nie należy żałować tego, co się przeżyło. Każde doświadczenie, nawet to najgorsze, prowadzi nas ku lepszemu. Każda rana w końcu się zagoi, a jednocześnie blizna, która pozostaje, daje nam potężną broń. Wiedzę, czego należy się w życiu wystrzegać, czego nie musimy powtarzać.”
OCENA: 5-/ 6

5 komentarzy:

 1. Rzeczywiście ten chiński pamiętnik to element, który mnie kusi. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. mam ją w planach, choć jeszcze nie wiem kiedy uda mi się przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękna okładka, a fabuła... bardzo mnie kusi ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za powieściami obyczajowymi, ale sama fabuła mnie zainteresowała. Dodatkowo kusi wątek Chin - lubię poznawać inną kulturę, życie ludzi na innych kontynentach, ich tradycje i obyczaje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Te egzotyczne motywy ciekawią mnie najbardziej. ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...