piątek, 6 stycznia 2017

"Z jednym wyjątkiem"- Katarzyna Puzyńska

Autorka: Katarzyna Puzyńska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cykl: Lipowo (tom 4)
Rok:2015
Stron: 744Po zimie nie zostało już śladu. Wiosna przejmuje świat w swoje władanie. Kwitną kasztanowce, a na polach szumi zielone jeszcze zboże. Przy tej sprzyjającej aurze młodszy aspirant Daniel Podgórski zamierza nareszcie zmienić swoje życie i oświadczyć się Weronice.
Tymczasem w okolicach Lipowa umiera pewna kwiaciarka. Kobieta jest już wiekowa, więc jej śmierć początkowo nie wydaje się wcale podejrzana. Z jakiegoś powodu jednak ratowniczka medyczna z karetki pogotowia wezwanej przez sąsiadkę zmarłej, nalega na natychmiastowe sprowadzenie policji. Szybko okazuje się, że kobieta miała rację i kwiaciarka została zabita.
Daniel Podgórski i komisarz Klementyna Kopp stają przed kolejnym trudnym zadaniem. Kto mógł życzyć śmierci samotnej starszej pani? Dlaczego wytatuował na jej piersi trudny do odcyfrowania napis? Co ma z tym wszystkim wspólnego historia pary młodych ludzi sprzed ponad stu sześćdziesięciu lat?

Podgórski pragnie się w końcu oświadczyć Weronice oraz próbuje wpasować w swoje życie nastoletniego syna. Obecnie policjantom z Lipowa trafia się podejrzana śmierć starszej kwiaciarki w Żabich Dołach, czyli w sąsiedniej wsi, zwaśnionej z Lipowem. Ofiarę znalazła jej sąsiadka…

„No i mamy sprawę.”

Jak w pozostałych tomach tej kryminalno-obyczajowej serii pojawia się sporo powiązanych ze sobą bohaterów, przewija się wielu podejrzanych, a policja próbuje odkryć kto stoi za zbrodnią, nietypową jak się okazuje. Kopp ma 60-tkę na karku, czuje się staro, jak to ona, nie trzyma nerwów i języka za zębami. A i inni bohaterowie mają swoje problemy, całkiem dużo tego.

Wytypowanie sprawcy to ciężka sprawa: czytelnik szybko przekonuje się, że sporo osób miało różne motywy, sporo osób nie lubiło kwiaciarki i cieszy się z jej śmierci. A to pojawia się chęć zemsty i determinacja by osiągnąć sławę; fałsz, trudne rozwody, antypatia, nieczyste intencje; konflikt interesów, osobista wendeta, nie zapominajmy także o pieniądzach.

Puzyńska także przedstawia nam historię z przeszłości, o Adolfie Anderssenie, biednym nauczycielu, który został sławnym szachistą i zasłynął z tzw. „nieśmiertelnej partii”. Wątek szachów w bardzo ciekawy sposób pojawia się też w śledztwie, ruch, potem kolejny. Głos też ma morderca, który w swoich enigmatycznych notatkach mówi o honorze i grze.

„Z jednym wyjątkiem” to kolejne spotkanie z twórczością Puzyńskiej, pełne siatek zależności i tajemnic, aczkolwiek nie wywołało większych emocji i aż tak wielkiego zaciekawienia, jak inne. Trochę za rozwlekle i trochę niepotrzebnych wątków. Jednak przywiązałam się do tej serii, kilka jeszcze przede mną i czekam na nowe.

„Wszystko ma jakiś sens. Każdy trop ma jakiś sens.”

OCENA: 5/ 6

6 komentarzy:

 1. Znam tylko dwa tomy tej serii, ale jak na razie nie mam w planach czytać kolejnych część.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że nie wywołała tak oczekiwanych emocji.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja niedawno skończyłam "Dom czwarty" i bardzo mi się ta książka podobała. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie znam, będę polować na "Dom czwarty"

   Usuń
 4. Wszystkie cztery tomy stanowią jeszcze dla mnie tajemnicę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię autorkę i książka jest na mojej liście :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...