poniedziałek, 16 stycznia 2017

"Tajne życie Violet Grant"- Beatriz Williams

Autorka: Beatriz Williams

Wydawnictwo: W.A.B
Rok: 2015
Stron: 480Jaką mroczną tajemnicę kryje odrapana walizka, która wędruje po świecie już 50 lat?
Vivian Schuyler, wywodząca się ze starej, zamożnej nowojorskiej rodziny, manifestuje swoją niezależność, wyprowadzając się na obskurne poddasze w Greenwich Village. Kiedy odbierze z poczty paczkę, w której ktoś przysłał jej walizkę, znajdzie się na tropie zbrodni i pilnie skrywanego rodzinnego sekretu. Wiąże się on z jej cioteczną babką, kobietą-naukowcem, która zdecydowała się, wbrew wszystkiemu, iść za głosem serca.

Czasami banalne rzeczy mogą odmienić bieg czyjegoś życia. Vivian w 1964 roku prawie by przegapiła wezwanie z poczty, do odebrania paczki, tajemniczej przesyłki z Zurychu. W środku jest walizka, relikt z innej epoki. Pytając o nią w rodzinie, bohaterka dowiaduje się o istnieniu ciotecznej babki Violet, czarnej owcy rodziny, której imię niesie za sobą skandal. Naukowiec, romans i morderstwo.

„Od tej pory wszelki słuch o niej zaginął.”

Na przemian poznajemy zarówno odkrycia Vivian (z niedawno poznanym lekarzem Paulem) jak i losy Violet od 1915 roku- jej upór i dostanie się na uniwersytet, poznanie doktora Waltera Granta, które zaowocowało małżeństwem. Z początku pomysł na tę powieść wydawał mi się znakomity, ale o dziwo książka szybko mnie znudziła i zaczęła nużyć.

Co mi tutaj się nie podobało? Przede wszystkim kolokwialny, banalny, prostacki styl drażnił i odbierał radość z czytania, kuriozalne dialogi nudziły swoją sztucznością. Zupełnie naciągane i sztuczne wydawało mi się poznanie Vivian i Paula, ich szybko płomienny romans. A właśnie za dużo tutaj było romansów, niesmacznych scen w sypialni  (głównie za sprawą Waltera) potem także w opowieści Violet robi się bardzo tendencyjnie, schematycznie – chociaż i tak jej losy ciekawiły mnie najbardziej. Nie wyłapałam także żadnego przesłania.

„Tajne życie Violet Grant” mimo elementów jakich lubię w tego typu powieściach- czyli tajemnic, romansu i morderstwa, prawie w ogóle nie przypadła mi do gustu. Jak dla mnie bardzo przeciętna powieść, nużąca i prostacka w stylu. Niestety.

OCENA: 3+/ 6

4 komentarze:

 1. Niestety, słabych/bardzo średnich pozycji jest bardzo wiele na rynku :c
  drewniany-most.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że to taka przeciętna powieść...

  OdpowiedzUsuń
 3. E, jak jest przeciętna, to szkoda mojego cennego czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że powieść nie spełniła twoich oczekiwań. Ale czasem tak niestety bywa.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...