sobota, 21 stycznia 2017

serial Victoria

Tytuł: Victoria

Rok: 2016
Gatunek: Dramat, historyczny
sezony: 1Królowa Wiktoria wstępuje na tron Anglii w wieku 18 lat. Wychodzi za księcia Alberta i rodzi pierworodną córkę.

Taką część historii przedstawia generalnie sezon I serialu „Victoria”. W letni poranek nastoletnia Aleksandryna Wiktoria (Jenna Coleman) dowiaduje się, że po śmierci jej wuja, Wilhelma IV, obejmie tron Anglii. Wielu osobom to nie pasuje, wiele osób myśli, że będą mogli kierować młodą królową, kontrolować ją, jak np. wuj czy też jej matka, księżna Kentu z konkubentem Johnem Conroyem. Ale się przeliczyli: Wiktoria jest zdeterminowana, uparta, chce być niezależna, ufa tylko swojej niańce baronowej Lehzen. Serial ukazuje jej dorastanie do nowej roli, królowej narodu, niestety niedoświadczonej w polityce i układach Wiktorii nie udaje się uniknąć błędów, niewłaściwych oskarżeń, błędnych decyzji, rzadko idzie na kompromisy. A wiele osób czeka na jej potknięcia i słabości.

Ciekawym wątkiem jest relacja młodej królowej i Lorda Melbourne, jej premiera i doradcy. On jej imponuje, ona mu ufa, między nimi jest niezaprzeczalna chemia. Lord M jednak ma do niej stosunek raczej ojcowski (spora różnica wieku)- tak, ta para ma wiele interesujących momentów. Natomiast przeskok w relacji oraz zawarcie małżeństwa z Albertem mało mnie przekonuje- czyżby zabrakło ukazania jakiś faktów historycznych? Nieśmiały książę Albert zmaga się z ksenofobią poddanych (jest Niemcem), serial mocno to akcentuje, to jak młody człowiek nie chce być dodatkiem do królowej i stąd podejmuje własne decyzje (jazda pociągiem).„Tylko on jedyny rozumie.”

Tłem są także wątki pałacowej służby, mają pewien potencjał- ukazania realiów ich życia, biedy, przekupstwa, ale czasami sprawia dodanego na siłę, scenarzyści mogliby nad nim popracować.

„Victoria” w gruncie rzeczy okazała się lekką rozrywką, nie ma tutaj wielkich spisków czy emocji, to serial opierający się na prostych schematach. A czy przedstawia prawdziwą historię- tego nie wiem, chociaż ma też swój klimat. Polecam zainteresowanym.

OCENA: 5-/ 6

7 komentarzy:

 1. Lubię seriale i filmy historyczne. Jaki kanał nadaje ten serial?
  Przy okazji - Zapraszam do siebie na konkurs :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam niestety czasu na jakieś kolejne produkcje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzadko cokolwiek oglądam, ale zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem miłośniczką historii, ale serial mogłabym obejrzeć. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tego serialu i wątpię, abym kiedyś go obejrzała, gdyż rzadko oglądam telewizję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam wszystko, co związane z historią, a dobrego historycznego serialu już dawno nie oglądałam, więc z chęcią się rozejrzę za tym :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się ciekawie, rzadko oglądam filmy, ale może znajdę czas. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...