niedziela, 12 lutego 2017

"Żniwa zła"- Robert Galbraith

Autorka: Robert Galbraith= Joanne Kathleen Rowling

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Cykl: Cormoran Strike (tom 3)
Rok:2016
Stron:  480Trzecia powieść Roberta Galbraitha to diabelsko inteligenta zagadka kryminalna, a zarazem wciągająca historia kobiety i mężczyzny, którzy znaleźli się w trudnym momencie, zarówno jeśli chodzi o życie zawodowe, jak i osobiste.

Robin Ellacott otrzymuje tajemniczą przesyłkę. Z przerażeniem odkrywa w paczce odciętą nogę. Szef dziewczyny, prywatny detektyw Cormoran Strike, jest równie zaskoczony, choć nieco mniej przerażony. Przychodzą mu na myśl tylko cztery osoby, które mogłyby być zdolne do takiej brutalności. Detektyw sądzi, że policja podąża fałszywym tropem. Rozpoczyna śledztwo na własną rękę.

W „Żniwach zła” głos zabiera także morderca, brutalny narcyz, który robi „karierę” w branży zła. Inteligentny, przebiegły i podstępny, obserwuje Robin, chce się zemścić na Strike’u.

„Miał cudowny plan. Nikt o nim nie wiedział. Nikt się niczego nie spodziewał.”

Ten kryminał zaczyna się mocnym akcentem i mocne akcenty przewijają się przez większość fabuły: wszechobecna przemoc (także wobec dzieci i w zaciszu domowym), wątek apotemnofilii (irracjonalnej chęci pozbycia sięzdrowej części ciała), determinacja by nie widzieć, brutalne napady i zdobywanie trofeów. Robin dostaje makabryczną przesyłkę na adres zakładu pracy, do niej załączony jest fragment piosenki, która ma pewne znaczenie i wiąże się z przeszłością Strike’a. Cormoran otarł się o coś, o czym nie chce z nikim rozmawiać, ale ostatecznie dzieli się z nieciekawymi sprawami ze swoją sekretarką-partnerką. Typuje trzech zwyrodniałych typów, którzy kiedyś i być może teraz mają wiele na sumieniu.

„Bo jeśli to była ona, to ponosił za to winę.”

Na gruncie relacji Robin- Strike coś się zmienia, ich emocjonalny dystans kruszeje. Jej narzeczony nadal jest zazdrosny o jej szefa, chciałby, żeby jego dziewczyna przestała pracować dla detektywa. Z kolei Strike ma dług wdzięczności dla nieocenionej Robin, ale teraz martwi się o jej bezpieczeństwo i chce, by odsunęła się od wydarzeń. A Robin… Wyjawia swojemu szefowi pewne traumatyczne zdarzenie ze swojej przeszłości, zdarzenie, które jej się „przytrafiło”, co bardzo wpłynęło na jej życie i związek z Matthew.

„Żniwa zła” to z pewnością najbardziej zapadająca w pamięć część z całego cyklu . To powieść kryminalna, ukazująca najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy i jej zgniliznę, wywołujące odrazę. Autorka postawiła także duży nacisk na ukazanie przeszłości głównej pary, tego co ich łączy, a zakończenie- kluczowy moment, czy będzie coś i co dalej? Polecam fanom tego cyklu.

OCENA: 5-/ 6


6 komentarzy:

 1. Ja już nie mogę się doczekać kolejnej części tego cyklu. Będzie się działo!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej serii, ale mam na swojej półce pierwszy tom, więc postaram się w wolnej chwili do niego zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię tę serię, czekam na kolejne tomy ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przygoda z tym cyklem jeszcze przede mną, ale zapowiada się na niezwykle interesującą. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie czytałam, ale ta książka po prostu musi trafić w moje ręce ;)
  Pozdrawiam!
  http://znalezionewsrodwielu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...