wtorek, 28 lutego 2017

Belle Epoque- serial

Tytuł: Belle Epoque

Rok: 2017
Gatunek: kostiumowy, kryminał"Belle Epoque" to 10-odcinkowy serial kostiumowo-kryminalny, którego akcja toczy się w Krakowie w 1905 r., w okresie tzw. pięknej epoki. Ten wyjątkowy czas, który od lat zachwyca swoim urokiem, postępem technicznym, naukowym i rozwijającym się życiem kulturalnym, miał także swoje tajemnice. Przy dźwiękach muzyki wytwornych balów, budzących zachwyt dam i eleganckich dżentelmenów dochodziło do okrutnych wydarzeń. Brutalne morderstwa, wyrafinowane intrygi oraz podwójne standardy to drugie, nieznane oblicze tej pięknej epoki.

Główny bohater serialu, Jan Edigey-Korycki (Paweł Małaszyński), wraca do rodzinnego Krakowa, by rozwikłać zagadkę wstrząsającego zabójstwa ukochanej matki. Pomaga mu w tym dawny przyjaciel Henryk Skarżyński (Eryk Lubos) oraz jego siostra Weronika (Anna Próchniak), którzy prowadzą pierwsze laboratorium kryminalistyczne w Galicji. W Krakowie Jan spotyka także swoją wielką i nieszczęśliwą miłość - Konstancję (Magdalena Cielecka).

Na początku mamy pojedynek, potem mamy przeskok czasowy, w którym do Krakowa po 10 latach powraca Jan, typ jak spod ciemnej gwiazdy, zapuszczona broda, kapelusz jak u kowboja. Chce on rozwikłać, kto i przede wszystkim dlaczego zabił jego matkę. Na miejscu okazuje się, że tamta zbrodnia ma pewne elementy wspólne z obecnym przestępstwem- tylko Jan zauważa pewien ślad i podąża jego tropem. Do pomocy ma przyjaciela Skarżyńskiego, wraz z siostrą (koronerów), natomiast jego śledztwo nie podoba się komisarzowi policji.

„A kim Pan jest?”

Jan oprócz krzepy fizycznej posiada intuicję i umiejętność dedukcji, co sprawia, że nadaje się na detektywa. O jego przeszłości wiemy na razie bardzo niewiele: nieszczęśliwy pojedynek, śmierć, nieszczęśliwa miłość, ale myślę (i liczę), że kolejne odcinki przyniosą coś więcej. Na razie nie rozumiemy jego motywów, nie znamy przeszłości- i przez to jego postać traci.

Na pewno serial jak do tej pory oczarowuje wręcz klimatem pięknej epoki: kostiumy, miejsca w Krakowie, rekwizyty. Z kolei nie podoba mi się piosenka/ melodia przewodnia (nie pasuje mi). Trochę schematyczne jest to, że Jan rozwiązuje zagadkę zamiast policji, ale pewnie taki był zamysł. Liczyłam także na więcej emocji (chociaż i tak drugi odcinek był bogatszy w emocje niż pierwszy).
Reasumując: klimatycznie ciekawy serial, ale brakuje mu na razie pewnej energii, emocji, żywszych dialogów. Na razie będę oglądać i czekam co dalej. Oby zgodnie ze słowami ironicznego komisarza policji, Jan „miał okazję się wykazać”.

Ocena: 4/ 6

7 komentarzy:

 1. Szkoda, że brakuje żywych dialogów i bardziej intensywnych emocji. Chyba jednak dam sobie spokój z tym serialem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądałam dwa odcinki, całkiem fajny serial ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam bardzo dużo negatywnych opinii, więc sama nie wiem, czy oglądać...

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie sprawa przereklamowana! Serial jest sztywny, bardzo sztywny... i spłycony.

  OdpowiedzUsuń
 5. Serial sporo negatywnych opinii zbiera, szkoda jego potencjału.
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...