czwartek, 2 marca 2017

"Stylista"- Aleksandra Marinina

Autorka: Aleksandra Marinina

Wydawnictwo: W.A.B
Rok: 2015
Stron: 320Nastia Kamieńska na swojej drodze ponownie spotyka niejakiego Władimira Sołowiowa, w którym kiedyś się kochała. Dziś Władimir jest nieszczęśliwym człowiekiem, inwalidą. Sytuacja operacyjna zmusza Nastię do odnowienia z nim kontaktów. A co dziwniejsze: do prowadzenia z mężczyzną skomplikowanej psychologicznej gry. Sołowiow mieszka bowiem w małej wsi, dokąd wiedzie trop seryjnego zabójcy. Tymczasem w bezpośrednim otoczeniu Sołowiowa dochodzi do podwójnego morderstwa...

Wprowadzający wątek kryminalny to zaginięcia nastoletnich chłopców (o określonym typie urody), który ma powiązania z willą na południu Moskwy. W jednym z mieszkań mieszka dawny znajomy, kochanek Nastii Kamieńskiej- Sołowiow. Decyduje się ona na odnowienie z nim kontaktów, udaje zainteresowanie, chęć romansu i flirtu- po to, aby z jednej strony przekonać się co do własnych uczuć oraz by zdobyć informacje potrzebne do śledztwa. Ale czy warto? Czy nikogo nie zrani?

Uważałam i nadal uważam, że kryminały Marininy z cyklu o Kamińskiej są specyficzne: ustrój Rosji, praca milicjantów (także w terenie), wielowątkowość- intryga kryminalna w połączeniu z obyczajowością. Osobiście lubię czytać, w jaki sposób Kamieńska dochodzi do prawdy, robi analizy, sprawdza wszystko, nie unika błędów, ale się nie zniechęca, wyciąga wnioski. Major operuje logiką, chce znać prawdę, zadaje dobre pytania. Tak na przykład ma zdanie o plotkach:

„Nawet jeżeli nie ma w niej ziarna prawdy, to i tak u jej podstaw leży czyjś zamysł. Albo plan. A jeśli jest oparta na faktach, to zawsze należy sprawdzić na jakich.”

Moim zdaniem lekką wadą będzie odroczenie punktu kulminacyjnego w czasie, przez to akcja jest trochę rozwlekła. Sama fabuła na szczęście nie jest przekombinowana: wątek działań wydawnictwa dla mnie jest wytłumaczony logicznie. Intrygujące okazało się, kim jest tytułowy stylista oraz rozwiązanie zagadki morderstw chłopców.

Nie każdemu spodoba się w takim klimacie kryminał, ale tę serię bardzo lubię i według mnie warta jest uwagi fanów zagadek do rozwiązania.

„Nie ma niepotrzebnej pracy, a wynik negatywny to też wynik.”

OCENA: 4+/ 6

7 komentarzy:

 1. 4 z plusem to w moich oczach bardzo wysoka ocena, jak dla kryminału, więc z pewnością będę miała ten tytuł na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tej autorki nie znam i chyba nieprędko ją poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam na razie tej serii w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozwlekła akcja skutecznie mnie zniechęca do sięgnięcia po powyższy tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię kryminały o zaginięciach lub porwaniach, bo zawsze jest ta niepewność, czy te osoby się znajdą...

  OdpowiedzUsuń
 6. Cyklu nie znam, ale mógłby mnie zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak trafi w moje ręce, to wówczas chętnie przeczytam, tym bardziej, że lubię takie kryminalne opowieści. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...