środa, 11 czerwca 2014

"Śmiertelna klątwa"- Agatha Christie

Autor: Agatha Christie

Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Rok: 2012
Stron: 112Urocze miasteczko St Mary Mead staje się miejscem aż sześciu tajemniczych wydarzeń, które wyjaśnić potrafi jedynie panna Marple. To, co okazuje się zbyt trudne dla policji, dla niej jest bardzo proste. Wystarczy zadać sobie właściwe pytania.

Po opowiadaniach Królowej Kryminału z udziałem Poirota przyszedł czas na przenikliwą pannę Jane Marple, wiekową starą pannę, dobroduszną, ale lekko złośliwą.

- „Azyl”- to słowo wypowiada umierający mężczyzna w kościele, którego znalazła żona pastora. Budzi to w niej niepokój, ale od czego ma cioteczkę Jane, słynącą ze zdolności detektywistycznych. Jednak tutaj jej rola jest bardzo mała, nakierunkowuje tylko policję.
- „Dziwny żart”- tutaj sprawa dotyczy skarbów, w której przydaje się pannie Marple znajomość innych spraw i zbaczanie z głównego tematu. To jest jedno z opowiadań, które podobało mi się najbardziej.
- „Narzędzie zbrodni”- zbrodnia i śledztwo w klasycznym stylu, mnie zaskoczyła osoba mordercy oraz spryt Marple.
- „Śmiertelna klątwa” opowiada o rozbrajającym hulace, który przywozi do miasteczka młodą i bogatą żonę. Wśród plotek i przekleństwa staruszki ktoś ginie… Ale nasza detektyw nie daje się zwieść pozorom.
- „Idealna służąca”- bardzo dobre opowiadanie, w którym znajomość ludzkiej natury nie pozwala na pomyłkę i nabranie się na kamuflaż.
- „Opowiadanie Panny Marple”- w której ona sama jest narratorką i daje nam poznać historię mężczyznę oskarżonego o zamordowanie żony. Tutaj pewna rzecz jest najprostsza pod słońcem.

Jak dla mnie opowiadania na tych wyżej wymienionych mogłyby się skończyć. Niezrozumiałym dla mnie jest, dlaczego w tym zbiorze, pisarka umieściła jeszcze dwa, zupełnie w innym klimacie. „Lalka krawcowej”- to bardziej konwencja horroru, bo tytułowa demoniczna lalka samoistnie przenosi się z miejsca na miejsce. Natomiast „Mroczne oblicze” przedstawia deja vu morderstwa- to intrygujący zabieg, ale mimo to nie pasujący do powyższego zbioru.

Miła lektura dla fanów Christie, jednak nie angażująca, bo krótka forma nie pozwala na samodzielne rozwiązywanie zagadek.

OCENA: 4,5 /66 komentarzy:

 1. Twórczość Christie ciągle przede mną i jakoś ciągle coś stoi mi na przeszkodzie, aby się z nią zapoznać, ale obiecuje poprawę :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba czytałam...ale niedokładnie pamiętam (tak niestety mam z książkami Christie - zapamiętuję tylko te najlepsze, które czymś się dla mnie wyróżniają;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takiego zbioru opowiadań Christie nie czytałam. Z pewnością przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lekturą Chrisie nie pogardzę w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Panna Marple nie jest (niestety) moją ulubiona bohaterką. Kryminały Christie z jej udziałem jakoś mnie nie poruszają, cały zapas pozytywnych uczuć oddałam Poirotowi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie czytałam tej książki. Głównie znam kryminały z Herculesem Poirot, panna Marple mniej mi się spodobała ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...