poniedziałek, 15 grudnia 2014

"Jeżynowa zima"- Sarah Jio

Autor: Sarah Jio

Wydawca: Między słowami
Rok: 2014
Stron: 320Kiedy niespodziewany nawrót zimy paraliżuje miasto, Claire ma wrażenie, że pogoda doskonale odzwierciedla chłód panujący w jej sercu. Przeżyła tragiczny wypadek, po którym nie może się podnieść. Dopiero dziennikarskie śledztwo, jakie prowadzi w sprawie zaginionego przed laty chłopca, pozwala jej zapomnieć o nieszczęściu. W miarę jak kolejne tropy odkrywają przed nią historię uprowadzonego chłopczyka i poszukującej go pełnej nadziei matki, Claire powoli uczy się żyć na nowo. A to jeszcze nie wszystko: ślady zaginionego Daniela zaczynają w zagadkowy sposób splatać się z losami jej własnej rodziny...

Zima w maju, zarówno w 1910 roku, jak i teraz paraliżuje Seattle. Wtedy młoda kobieta o imieniu Vera zmaga się z biedą i samotnych wychowywaniem synka Daniela. Jednak gdy pewnego razu wraca po pracy z hotelu jej dziecka nie ma. Zniknął. A ona gotowa jest na wszystko, żeby go odnaleźć… Obecnie Claire zmaga się z traumą po stracie dziecka, jej małżeństwo rozpada się- wprawdzie miłość trwa nadal, ale pustka zaczyna ją pochłaniać. Historia zaginionego chłopca z 1910 roku, na którą natyka się podczas pisania artykułu, powoli wyrywa ją z apatii  i obojętności. Claire znowu zaczyna być sobą, doskonale rozumie, co czuła Vera po stracie dziecka. A te historie są wyjątkowe. bo „Jeżyna wybiera wyjątkowe dusze i je ochrania.”

Te dwie narracje autorka przedstawiła z realizmem, dbałością o ukazanie emocji. W „Jeżynowej zimie” połączyła przeszłość z teraźniejszością, tajemnicę ze zbrodnią, rozpacz z nadzieją. Pozwoliła odbyć czytelnikowi podróż po świecie pełnym zarówno niesprawiedliwości i obojętności, ale i miłości i dobrych ludzi. Znajdzie się tu też miejsce na historię nieszczęśliwej miłości, jak i tajemnic rodzinnych, które to „sekrety zawsze w końcu wychodzą na jaw. Nawet jeśli zajmuje to całe życie.”

Polecam tym, którzy chcą przeczytać o ludzkich losach naznaczonych tragedią, o tym jak zmierzyć się ze smutkiem i zamknąć pewien rozdział w swoim życiu. Tej powieści nie da się tak łatwo zapomnieć.

OCENA: 5,6/ 6

11 komentarzy:

 1. Jestem zauroczona okładką tej książki, ale i sama fabuła również wzbudziła moje zainteresowanie, dlatego z przyjemnością zapoznam się z tą książką, tym bardziej, że oceniasz ją niezwykle pozytywnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tę książkę, byłam nią zachwycona. Zresztą wszystkie powieści Jio bardzo mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta jest moja pierwsza, ale na pewno nie ostatnia.

   Usuń
 3. Autorka zbiera świetne recenzje, ale jej książki są dopiero przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam o tej książce sporo pozytywnych recenzji, z pewnością w końcu po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam nic z twórczości autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to tak samo jak ja, muszę nadrobić zaległości!

   Usuń
 6. Tej książki autorki nie czytałam, ale mam ją w planach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lepszej rekomendacji mi nie trzeba - biorę! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Od dawna mam ochotę na książki Sarah Jio, może kupię sobie na święta ;) Fajnie ją zarekomendowałaś.

  OdpowiedzUsuń
 9. tytuł był mi wielokrotnie polecany i mam go już na swojej liście! Przeczytam w lepszych czasach, gdyż kilka lektur zszargało mi nerwy i zasmuciło! Ale widać że warto poznać!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...