niedziela, 21 grudnia 2014

"Kto sieje wiatr"- Luanshya Greer

Autor:Luanshya Greer

Wydawca: Książnica
Rok: 2006
Stron: 557Saga rodzinna, której akcja rozgrywa się w Południowej Afryce w połowie XIX wieku. Życie Jacquesa Bouvilliersa, osadnika przybyłego z Francji, ukształtowały dwa wielkie uczucia: do założonej przez siebie winnicy i do ciemnoskórej Ewy, która dała mu syna. Związek białego mężczyzny z malajską niewolnicą okrywa jego rodzinę hańbą.

Odnajdziemy tutaj ukazane skomplikowane losy ludzkie; zakazaną miłość, miłość do czerwonej ziemi, bolesne rozstania. Wina pożera duszę bohaterów, czasem przychodzi gorzkie przebaczenie po świadomej zdradzie. Pewne sekrety rodzinne położą się cieniem na życiu kolejnych pokoleń, tym, którzy będą musieli ukrywać swoje pochodzenie, czy prawda o przeszłości wyjdzie na jaw? Nietolerancja stanie się murem nie do przebicia, a publiczna egzekucja ukaże, że „bez wątpienia wszyscy zapłacimy”.

Pisarka poświęca też miejsce opisom sytuacji niewolników- w tym ich wyzwoleniu, zarysowany jest temat praw człowieka. Ważnym tematem są relacje Anglików i „kolorowych”- pełne napięcia i też nienawiści, bo nie zawsze chodzi o to, że ktoś jest niewolnikiem. „Chodzi o coś, co w żaden sposób nie potrafił zmienić: o kolor jego skóry.” A nienawiść i sidła przesądów okażą się mieć niszczycielski wpływ na życie niejednego człowieka, podzielą rodziny. Zarysowane wojny burskie, polityczne manewry- bardzo przekrojowa ta saga. Może chyba miejscami zbyt wiele tematów podejmuje, za dużo lat obejmuje (około 60)- to aż trzy, cztery pokolenia.

Jean, Emily, Suzanne wzbudzają sympatię; natomiast Clara to bezsprzecznie negatywna postać, zaślepiona nienawiścią, prowodyrka nagonki na przyrodniego brata. Jest całkiem sporo bohaterów, szkoda, że nie ma drzewa genealogicznego, bo czasem trudno spamiętać kto jest kim.

Myślę, że prezentowana powieść przypadnie do gustu fanom wielowątkowych sag rodzinnych oraz klimatu Afryki.

OCENA: 4,8/ 6


7 komentarzy:

 1. Lubię sagi, zastanowię się :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam zbytnio za czytaniem sag, więc jednak nie skuszę się na powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie by się chyba spodobała - niewolnictwo to taki temat, który lubię :) choć po sagi rzadko sięgam

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam książki, w których akcja rozgrywa się w Afryce, koniecznie muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten tytuł nieustanie kojarzy mi się z książką Andrews... Chociaż sagi lubię, to ta do mnie jakoś nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Życzenia świąteczne zawsze najlepiej składać osobiście, jednak ponieważ nie mam takiej możliwości, postanowiłam zrezygnować z oklepanych formułek i dla wszystkich moli książkowych przygotować w tym roku coś specjalnego :). Zapraszam na mojego bloga, na którym znajdziesz filmik, który możesz potraktować jako kartkę świąteczną w wersji deluxe ;). Mam nadzieję, że Ci się spodoba i WESOŁYCH ŚWIĄT! :)
  Pozdrawiam,
  Esa

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...