sobota, 9 marca 2013

"Niemiecki bękart"- Camilla Läckberg

Autor: Camilla Läckberg

Wydawca: Czarna Owca

Rok: 2011

Stron: 568

"Dlaczego matka Eriki Falck trzymała stary nazistowski medal? To pytanie nie przestaje dręczyć jej córki, w końcu postanawia więc odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, by dowiedzieć się czegoś więcej. Ale mężczyzna zachowuje się dziwnie i nie udziela jej jednoznacznych odpowiedzi. Dwa dni później umiera. Po długim wahaniu Erica zaczyna czytać wojenny dziennik matki i odkrywa, że kobieta doświadczyła prawdziwych okropności. To przez te drastyczne i smutne wydarzenia nie była w stanie nawiązać porozumienia z córkami. Z dziennika Erica dowiaduje się też, że w czasie II wojny matka związana była z tą samą grupą młodzieży, co zamordowany nauczyciel. Czy to możliwe, że wizyta Eriki uruchomiła ciąg zdarzeń, który doprowadził do jego śmierci? I kto posunąłby się do tego, by dawne sprawy nie wyszły na jaw?"

Autorka umiejętnie połączyła kryminalną intrygę z wciągającymi wątkami psychologiczno-moralnymi. 

Wątek kryminalny to zagadka morderstwa
emerytowanego historyka. Komu przeszkadzał ten spokojny, starszy pan? Czy ma to związek z przeszłością wojny? Dlaczego zginął, czyżby wiedział o czymś… ważnym, co nie powinno ujrzeć światła dziennego? Potem jest kolejna śmierć, szokujące wyznania, czy te sprawy się łączą ze sobą? Kim jest postać Hanza, co ma wspólnego z bohaterami? Dlaczego teraz prawda zaczyna wychodzić na jaw?

To historia także o tym, jak przeżycia wojenne zmieniły ludzi, kim się stali potem i co utracili. Axel przeżył piekło złapany przez Niemców i trafił do obozu koncentracyjnego, gdzie przeżycia zabijały w nim człowieczeństwo. To również opowieść o życiu w kłamstwie, o nazwaniu czegoś dobrem i złem, a potem przekonaniu się, że nie zawsze jest to tak, jasne jak by się pragnęło. Fakt, jest łatwiej, jeśli nie widzi się stanów pośrednich. Ale to czasem oszukiwanie samego siebie.

Ukazany też problem nietolerancji oraz przerażającego fanatyzmu, że takie  postawy niestety są i będę obecne na świecie. Pomimo upływu czasu i wiedzy historycznej istnieją nadal grupy, które twierdzą, że nie było obozów koncentracyjnych. Autorka daje namiastkę odpowiedzi, dlaczego ludzie hodują w sobie nienawiść. Odpowiedź bywa szokująca: ze strachu, chcą przeżyć.

Też jest obecny przekrój przez rożne sytuacje rodzinne: zarówno drobne problemy w rodzinie, jak i patologiczne relacje syna z ojcem, matki z synem. Książka mówi też o tym, że odkrycie prawdy ukrytej przed kilkoma, a nawet kilkudziesięcioma latami może być nieoczekiwanie trudne i bolesne. Dlaczego młoda, radosna dziewczyna zmieniła się w oschłą, nieczułą kobietę, co zamknęło jej serce przed ludźmi?

Ciekawy jest też pewien zabieg kompozycyjny, mianowicie „wstawki” z przeszłości, dzięki czemu czytelnik wie więcej niż bohaterowie. Ponadto autorka kilkakrotnie zaskakuje czytelnika.

Tak, ta książka to kawał dobrej roboty. Wyśmienity język. Głęboka psychologia z  „żywymi” postaciami. Wciągający kryminał. Polecam :)

Ocena 5,8/6
 

7 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie kryminały, w których jest widoczna retrospekcja. To coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, szczerze polecam ten kryminał. Zresztą inne książki Läckberg też są świetne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od jakiegoś czasu planuje poznać twórczość Läckberg, lecz szczerze mówiąc, nie wiem od jakiej jej powieści zacząć. "Niemiecki bękart" brzmi niezwykle obiecująco, więc może warto dać mu szansę? Zastanowię się jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. najlepsza książka Lackberg, jaką do tej pory przeczytałam

  OdpowiedzUsuń
 6. Tej autorki czekają na mnie na półce cztery tomy, już się nie mogę doczekać kiedy po nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...