poniedziałek, 11 marca 2013

"Zakręty losu. Historia Lukasa"- Agnieszka Lingas- Łoniewska


Autor: Agnieszka Lingas- Łoniewska
Wydawca: Novae Res
Rok: 2012
Stron: 320

Ostatnia część trylogii o braciach Borowskich przedstawia życie Łukasza „Lukasa” Borowskiego. Gangstera, handlarza, mordercy, lecz również ukochanego syna, brata i męża. To wycieczka w przeszłość do czasów, gdy Lukas stawiał swoje pierwsze kroki „na mieście”, aż w końcu stał się jednym z najważniejszych ludzi mafii, świadkiem koronnym i odkupicielem własnych win.

Bo za winy trzeba płacić.
Błędy naprawić.
Złe postępki zamienić na dobre.
Bo ja jestem Lukas. Prosty chłopak z miasta.
O gorącym sercu i zimnym spojrzeniu.
I zawsze spłacam swój dług.
Moje życie dopiero się zaczęło.
A dług pozostał jeszcze niespłacony...

Wstrząsająca i wzruszająca opowieść człowieka, który przeżył wiele, widział prawie wszystko i potrafił równie mocno kochać, co nienawidzić. 


Wieczór kawalerski. Dwaj bracia przed ślubem jednego z nich, Łukasza, odbywają rozmowę. A właściwie to prawie mówi tylko Łukasz. Wraca on do przeszłości: bolesnej, nagiej i szczerej. Wyjawia prawdę, bez wygładzania czegokolwiek. Nie stara się usprawiedliwiać. Dla Krzyśka, jego brata pewne rzeczy są trudne do przyjęcia, ale nie odrzuca go. Bo łączy ich braterstwo krwi.

Historia zaczyna się od młodości Łukasza. Od zdarzenia, które zapoczątkował jego ojciec, o utracie marzeń. Łukasz wpada w złe towarzystwo. Rośnie jego władza, autorytet. Wciąga się w ten świat coraz bardziej. Młody, zbuntowany, uparty (jak każdy Borowski), nie słucha próśb matki o powrocie. Chciałby wrócić do domu, ale zabija w sobie to pragnienie. Staje się mistrzem w ranieniu ludzi. Nie wierzył w miłość, stały związek. Spotkanie z szefem Słonko uświadamia mu, że to koniec zabawy, a coś poważniejszego, z czego nie ma szans na wydostanie się. Istny pakt z diabłem. Pewnego razu zostaje wystawiony i trafia do więzienia. Jednak nie jest tam długo, wkrótce wychodzi. Po wyjściu na wolność, dostaje od szefostwa kolejną propozycję nie do odrzucenia. Lukas czuje się ważny, potrzebny, szanowany. Wielokrotnie „przełyka” wyrzuty sumienia, bo w świecie, w którym się obraca zdarzają się okropne rzeczy. Porwania, wymuszenia, narkotyki. Jednak chociaż Łukasz był  bezwzględnym draniem, to jednak kieruje się też swoim kodeksem honorowym. Udawał silnego, przestał myśleć o rodzinie, bo go „osłabiała”.

Pewnego dnia w swoim klubie poznaje Małgorzatę. Jest nią oczarowany, zakochuje się w niej. Czuje, że tylko ona jest prawdziwa, reszta to fałsz i obłuda. Spotykają się jednak sporo przeszkód staje im na drodze: wiek dziewczyny, jej matka, jego ojciec, narkotyki. Małgorzata wpada w nałóg i niszczy nie tylko siebie, ale też Łukasza. Pewnymi nieprzemyślanymi czynami i słowami obraca w proch to, co było między nimi pięknego. Łukasz czuje się zraniony, była całym jego światem, „który ten świat jednak zniszczyła, zdeptała, a na koniec wyrzuciła resztki jak niepotrzebne śmieci.”
Potem on niszczy jej świat, odbiera nadzieję. Małgorzata umiera z przedawkowania narkotyków. Dla Łukasza to koniec świata. Jego wina.

Jednak nadchodzi odkupienie. I wiedza, że miłość do rodziny: brata, kobiety są w stanie zmienić ludzki los, złe decyzje zamienić na dobre.
Fascynujący i zaskakujący scenariusz.
 
Ocena 5,8/6

P.S. Tą część trylogii „Zakręty losu” należy czytać jako ostatnią, ponieważ stanowi kwintesencję dwóch pozostałych. 

P.S.2 Cytaty pochodzą oczywiście z książki.

6 komentarzy:

 1. Wspaniała seria książek :) Polecam inne książki autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Lingas- Łoniewska i mam plan zakupienia jej książek. A tej serii szczególnie bo bardzo mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Po recenzji widzę, że trzeba powrócić do rodzimych pisarek, bo oferują bardzo dobrą literaturę. Świetna recenzja:). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, myślę, że warto czytać to, co polskie nie tylko światowe bestselery. Chociaż ja zwykle patrzę na opis książki, nie jakby na narodowość autora. Dzięki :) pozdrawiam

   Usuń
 4. Od dawna słyszę o tej autorce. Muszę w końcu zajrzeć do jej książek, bo naprawdę warto.

  OdpowiedzUsuń
 5. kiedyś zastanawiałam się nad trylogią(jak kojarzę jest 3 książki tej serii: ale zrezygnowałam nie moja tematyka :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...