czwartek, 28 marca 2013

Top 10: ulubione cytaty z literatury

Top 10: ulubione cytaty z literatury

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.

Teraz ranking: Dziesięć ulubionych cytatów z literatury :)
Oto one:

1.
„Szacunek dla samego siebie” to określenie coraz mniej popularnego stanu duchowego. W każdym razie jako cnota szacunek dla siebie kompletnie wyszedł z mody.”
- Jostein Gaarder (z książki Córka dyrektora cyrku) 
 
2.
„Czasami jej tego zazdroszczę, spokoju, swobody. Komórki, kariera, awanse… Wszystko to smycze i kagańce, które sobie dobrowolnie zakładamy. I naraz zdajemy sobie sprawę, jak niewiele jest to warte. Mała zawartość życia w życiu”.”
- Magdalena Kordel (z książki Okno z widokiem) 
 
3.
„Jeśli kogoś pragniesz tak naprawdę, to jest tak, jakby wziąć nić chirurgiczną i przyszyć swoje szczęście do skóry tamtej osoby - próba rozdzielenia skończy się potem raną szarpaną.”
Elizabeth Gilbert - I że cię nie opuszczę... czyli love story
 
4.
„Okupujemy bowiem pewną ceną wszystko, co zdobywamy lub otrzymujemy w życiu. Zaspokojenie cennych ambicji wymaga nakładu pracy, trzeba je czasem okupić niepokojem i samozaparciem, a nawet chwilami załamania.”
- Lucy Maud Montgomery (z książki Ania z Zielonego Wzgórza) 
 
5.
„Najgorsze są głupie myśli. Głupie myśli polegają na tym, że są głupie, nie poddają się żadnej racjonalnej analizie, głupie są i już. A jakie upierdliwe, jak się strasznie czepiają człowieka i nie chcą go opuścić, Boże święty!”
- Monika Szwaja (z książki Artystka wędrowna) 
 
6.
„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.”
- Antoine de Saint-Exupéry (z książki Mały Książę)
 
7.
„Nikt nie chce powiedzieć tego wprost, ale zło zawsze będzie powracać. (...) Ale niewykluczone też, że zło powraca, ponieważ tylko dzięki temu jesteśmy w stanie pamiętać, czym jest dobro.”
Jodi Picoult - Dziewiętnaście minut
 
8.
„Jesteśmy jak aktorzy wypuszczeni na scenę bez uprzednio wystudiowanej roli, bez znajomości scenariusza i bez suflera, który w odpowiedniej chwili szepnie nam, co mamy robić. Sami musimy wybrać, jak chcemy żyć.” 
Jostein Gaarder - Świat Zofii
 
9.
„Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów.” 
Lucy Maud Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza
 
10.
„Bea twierdzi, że sztuka czytania powoli zamiera, że jest to intymny rytuał, że książka jest lustrem i możemy w niej znaleźć tylko to, co już nosimy w sobie, że w czytanie wkładamy umysł i duszę, te zaś należą do dóbr coraz rzadszych.”
- Carlos Ruiz Zafón (z książki Cień wiatru)
 
 To by były te najbardziej ulubione cytaty, ale jest ich o wiele więcej. 
Podobają się Wam? Macie jakieś swoje ulubione cytaty?

4 komentarze:

  1. "Polak to jest ndywidualista stadny" (w: S. Mrożek "Dzienniki", z dnia 11.01.1963 r.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajne cytaty wybrałaś.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...