niedziela, 17 marca 2013

"Sen i śmierć" - J.A.Kazinski

Autor: Kazinski A.J. 
Wydawca: Wydawnictwo Amber
Ilość stron: 448
Rok: 2012„Sen i śmierć” to drugi thriller duńskich pisarzy, piszących pod pseudonimem A.J. Kazinski.

 (Opinia na temat pierwszej ich książki „Ostatni dobry człowiek” TUTAJ).

Opis fabuły:
Niels Bentzon, wybitny negocjator policyjny, powinien był ją przekonać. Nie dopuścić, by tej gorącej letniej nocy skoczyła z mostu w Kopenhadze. Nie udało mu się. Dlatego teraz jej ciało leży na środku torów. Kobieta ma zmiażdżoną czaszkę, na jej ręku widnieje tajemniczy napis. Kim jest? Co sprawiło, że skoczyła? Ktoś ją prześladował, doprowadził do tego, że wybrała śmierć, nie życie? Niels Bentzon odkrywa wkrótce, że to zaginiona dwa dni wcześniej primabalerina kopenhaskiego Baletu Królewskiego. Sprawa dodatkowo się komplikuje, kiedy okazuje się, że zanim popełniła samobójstwo, została utopiona, a potem przywrócona do życia…Niels Bentzon i astrofizyczka Hannah Lund stają przed zagadką, w której ważną rolę odgrywają i arcydzieła Thorvaldsena i tajemnice antyku. A na wszystkim kładzie się cień tajemnicy śmierci…

Ciekawy thriller metafizyczny z zagadką. Postacie główne i poboczne świetnie ukazane, tym razem nie ma wg mnie nikogo „zbędnego”.

Tym razem Panie znajdą więcej dla siebie. Okazuje się, że Hannah jest w ciąży. Niestety to nie jest wymarzona dla niej wiadomość. Obawia się czy związek z Nielsem nie był błędem. Czuje się samotna, do tego przypomina się jej, co stało się z jej pierwszym dzieckiem. Nie chce sprowadzać na świat dziecka, które będzie cierpieć z powodu choroby. Ale może mimo bólu życie w szaleństwie warte jest przeżycia? Stąd Hannah prowadzi w głowie „rozprawę” na temat aborcji. Czy to już pozbawienie życia, od kiedy właściwie można mówić o życiu? Czy to małe życie i „małe” morderstwo? Czy wolno jej to zrobić? A co jeśli to ona została wybrana przez dziecko, czy to coś zmienia? Gdy już prawie podejmuje decyzję, pewne okoliczności sprawiają, że jednak jej „proces” musi toczyć się dalej.

Tradycyjne kim jest zabójca? Dlaczego szuka ludzi, którzy przeżyli śmierć, a potem wrócili do życia? Co chce uzyskać? Moim zdaniem trochę dziwnie została rozwiązana kwestia, dotycząca tego, w jaki sposób czytelnik odkrywa mordercę, a jak to robi Niels. Inaczej to sobie wyobrażałam i trochę się tu zawiodłam, tu mógłby być lepszy taki punkt kulminacyjny. 

Niels. Czuje, że Hannah się od niego oddala, że zaczyna się coś dziać niedobrego. Potem sprawa z Dicte. Nie uratował jej. Zawiódł. Złożył obietnicę „skoczę za tobą”, ale jej nie spełnił. Ból i wina pchają go do szukania rozwiązania tej dziwnej sprawy, gdzie granica między życiem a śmiercią wydaje się być płynna. Gdzie czasem można się zagubić. I tu taki mały minus: te jego przeżycia w pewnym miejscu, kolejna niejasna śmierć. Jakby autorzy chcieli za bardzo zagmatwać sytuację. Ale na szczęście potem jest już lepiej. Pewien desperacki krok Nielsa wywołuje wiele emocji. 

Nowi bohaterowie: Dicte, baletnica która „bawiła się” śmiercią, żyła pod przeogromną presją, która skoczyła. Czego, kogo się bała? Co ukrywa jej rodzina (blizna na twarzy), do której z wizytą wybiera się Niels? A co z Silke, jaki ma związek z głównym motywem? To dziewczyna, która przebywa w zakładzie psychiatrycznym (to świat, który może kontrolować), ponieważ po morderstwie matki stopniowo przestała mówić. Zadaje sobie w głowie pytania: kim jest Winny?

Po przeczytaniu tej książki wyrobiłam sobie takie zdanie o tych autorach i ich książkach. Mianowicie są to ciekawe książki, które stawiają kontrowersyjne pytania (o życiu, śmierci, duszy, dobro), prawie zawsze nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi (sugestia „bo jej nie ma”?). Zakończenie zwykle jest enigmatyczne, nie powiedziane wprost do końca. 

Podsumowując: polecam. Myślę, że warto. I sądzę, że jest lepsza, bardziej spójna niż poprzednia, mniej przegadana rozważaniami. I tak mnie ciekawi, czy autorzy napiszą kolejną książkę z bohaterami Niels i Hannah.

Ocena 5,3/6
 

3 komentarze:

 1. Zaintrygowałaś mnie. Musze poszukać tej książki w bibliotece ^_^
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jej w planach, ale recenzji brzmi zachęcająco:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...