piątek, 4 kwietnia 2014

"Galeria uczuć"- Alina Białowąs

Autor: Alina Białowąs

Wydawca: Replika
Rok: 2012
Stron:272„Trzydziestoletnia, trochę roztrzepana, ale niepewna siebie Ola zawsze wmawiała sobie i wszystkim wokół, że rola niepracującej „kury salonowej” to jej powołanie.
Pewnego dnia jej poukładane i szczęśliwe życie rozsypuje się jak domek z kart: mąż nagle wyprowadza się z domu i wydaje się, że ma to związek z przyjaciółką rodziny. Teraz Ola musi stawić czoła przeciwnościom losu. Przemienia się w pewną siebie i świadomą swoich możliwości kobietę, która może mieć wszystko, o czym zamarzy: kochającą rodzinę, wspaniałego męża i czas dla dawno zapomnianej pasji
.”

„Galeria uczuć” skupia się na kryzysie w małżeństwie Oli i Pawła: jak brak szczerych rozmów i spędzanie czasu ze sobą sprawiają, że zaczynają się kłócić gdy tylko pojawi się problem. Do tego zdrada- nie zdrada męża, jego „ucieczki” z domu.
Bohaterki mają różne cechy osobowości: Ola (główna bohaterka) jest uparta, szalona, z bogatą wyobraźnią, która podsuwa jej czarne scenariusze; Fredzia egzaltowana i miejscami najlepsza w tworzeniu teorii spiskowych, ale w gruncie rzeczy poczciwa kobiecina, pomaga Oli zanalizować własne zachowanie. Ale w sumie to żadnej z nich się nie przywiązałam, nie zapadają głębiej w pamięć, nie budzą wielkich emocji. 

Ot kolejna lektura, która większego wpływu na życie czytelnika nie ma. Nie ma tutaj wstrząsających człowiekiem wydarzeń. Ewentualną zachętą do przemyśleń, może być to, co Fredzia zarzuca Oli, co możemy też odnieść do naszego życia. Bo ile razy staramy się usprawiedliwić siebie, zrzucając winę na innych. Brak zaufania dla drugiej osoby oraz upór by nie wyciągać ręki po zgodę, też potrafi zatruć życie.

Mam wrażenie, że fabuła i akcja nabrała „rumieńców” bardziej przy końcu książki, a tak to powielane motywy z literatury kobieco-obyczajowej i przewidywalność. Jedynym elementem, który najbardziej mi się spodobał przy tej lekturze jest… okładka.

„Galeria uczuć” to może być dobra opcja dla czytelniczek chętnych na bardzo niezobowiązującą lekturę z półki literatury kobiecej. Do mnie nie do końca trafiła, nasze drogi się niestety rozminęły.
OCENA: 4-/ 6


16 komentarzy:

 1. Czasami mam ochotę na coś niezobowiązującego, ale na razie na półce czeka zbyt wiele interesujących pozycji, abym sięgała po średnią "Galerię uczuć".

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę mam, ale jeszcze jej nie czytałam i nie wiem, kiedy do niej zajrzę, bo teraz mam fazę na kryminały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A właśnie, że czytałaś :) Ale nie dziwię się, że zapomniałaś, książka niespecjalnie zapada w pamięć, zważywszy, jak dużo się czyta.

   Usuń
 3. Również posiadam tę książkę. Myślałam, że będzie to bardziej intrygująca i wartościowa powieść. Nie będę jej jednak wykreślała z listy książek, które chcę przeczytać, tylko wpiszę ją na dalszą pozycję:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Intrygująca- raczej nie, czy wartościowa- zależy od czytelnika, każdy ma własne refleksje po lekturze. Może Ty, bardziej utożsamisz się z bohaterką Olą.

   Usuń
 4. Jak będzie okazja to na pewno ją przeczytać, zwłaszcza jako wielka fanka literatury polskiej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Doskonale rozumiem Twoje odczucia, babska literatura rzadko kiedy jest dobrze napisana.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamiętam, że czytałam tę powieść właśnie w takiej chwili, w której potrzeba była mi taka lekka lektura. I nie żałuję, swoją rolę spełniła.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie za bardzo moje klimaty, więc myślę, że sobie ja odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cyrysiu, piszesz, że nie czytałaś mojej książki i nie wiesz, kiedy do niej zajrzysz. Recenzję, bardzo pozytywną, zamieściłaś 29 marca 2013 roku na portalu „Lubimyczytać”. Jak widać nie tylko Ola z „Galerii uczuć” jest trochę roztrzepana. ;-)
  Monalisap, wzruszył mnie Twój dziecięcy zachwyt jedynie nad okładką książki.
  Może gdybyś przeczytała ze zrozumieniem notkę wydawniczą nie byłabyś rozczarowana, że w „Galerii uczuć” nie ma „wstrząsających człowiekiem wydarzeń”.
  Dziękuję za recenzję. 4 - to całkiem przyzwoita ocena :-)
  Pozdrawiam wszystkie czytelniczki Twojego bloga i mojej „Galerii uczuć”.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, miło, że pisarki zerkają na recenzje czytelników i komentują :)
   Autorko, opis wydawcy przeczytałam uważnie- zawsze to robię. Co do fabuły, w moim odczuciu, nie zaskakuje i ta przewidywalność niestety dla mnie jest sporym minusem, co sprawia, że książka nie wyróżnia się spośród innych tego typu. A szkoda. Do tego mało "wyciągnęłam" z tej historii- nie trafiła w mój etap życiowy. Ale, tak, to przyzwoita ocena.
   Co do okładki: ważna rzecz, bo ona robi tzw. pierwsze wrażenie.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 9. Niestety książka mnie nie przekonuje. Wydaje mi się być powieścią jedną z wielu, nieprzełomową własnie, niezmieniającą nic w myśleniu czytelnika. A szkoda :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Miło wspominam tą książkę :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Tym razem nie do końca jestem przekonana, zwłaszcza, że wolę czytać te "lepsze" powieści dla kobiet, jak "Marcowe fiołki", które ostatnio recenzowałam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie się całkiem nieźle czytało tę książkę. Ot, taki miły przerywnik. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Raczej nie będę szukać tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...