poniedziałek, 7 kwietnia 2014

"Lady Jane. Niewinna zdrajczyni"- Alison Weir

Autorka: Alison Weir

Wydawca: Astra
Rok: 2013
Stron: 400Jane Grey była królową Anglii, która rządziła krajem przez dziewięć (sic!) dni. To najkrótsze panowanie w historii tego kraju, zdarzenia poprzedzające oraz skutki przedstawiła w swojej powieści Alison Weir. Nie mogłam sobie odmówić tejże lektury.

Zaskoczyła mnie wielogłosowa narracja. Jednak to zabieg udany, bo dzięki narracji poprowadzonej z punktu widzenia poszczególnych postaci możemy niezwykle realnie poczuć ich emocje i uczucia towarzyszące w poszczególnych zdarzeniach. To wniknięcie w ich umysły daje nam wyprawę nie tylko w przeszłość, ale i w krainę psychologii: bo zarówno „mówi” sama Jane Grey, jak i jej matka, najdroższa opiekunka, królowa Katarzyna Parr, lord Dudley i inni.

A kim była tytułowa lady Jane? To córka siostrzenicy króla- z tego też jej pochodzenia figuruje wśród następców tronu po śmierci króla Edwarda. Surowo wychowywana przez pełną goryczy matkę, że nie jest upragnionym synem, upokarzana, znajduje pewne wytchnienie w nauce, która pobudzała jej umysł. Znaczącym zdarzeniem, które mógł mieć na nią wpływ, było bycie świadkiem palenia na stosie heretyczki- co kazało jej się zastanowić nad aktem wiary do końca tej męczeńskiej śmierci. Otworzyło jej to oczy na pewne kwestie religijne. Z początku jej pełni żądzy wielkości i awansu rodzice dążyli do zaaranżowania jej małżeństwa z młodym królem, jednak względy polityczne i jego choroba położyły temu kres. Ale kłąb intryg nie zniknął.

„Wydaje się niesprawiedliwością, że kto inny musi cierpieć za czyjeś przewiny. To gorzka lekcja, której zdążyłam się już nauczyć.”

Uparta Jane, chce dochować wierności temu, co uważała za słuszne. Jednak jako posłuszna córka rodziców, którzy widzą w niej szanse otrzymania splendoru korony bez jego brzemienia, godzi się wstąpić na tron Anglii, wcześniej zaś na niechciane małżeństwo.
„Nie jestem zdrajczynią.”

Miała nadzieję, że przez jej nową pozycję będzie mogła trzymać na bezpieczny dystans pewne osoby. Jak bardzo się myliła. Została marionetkę na tronie w rękach lorda Dudleya (który wcześniej manipulował królem Edwardem). Gdy w Londynie wrze, a sympatia ludu i lordów idzie w kierunku królowej Marii, Jane zostaje skazana na karę śmierci, od której dzieli ją jedynie słowo tamtej. Ale nie dochodzi do skutku prawo łaski. „Okrutna perspektywa przekraczająca zdolność pojmowania” stała się rzeczywistością. 16-letnia Jane została stracona jako zdrajczyni, a przecież była niewinna.

Z wielką przyjemnością muszę stwierdzić, że Alison Weir pisze barwnie, lekkim piórem, dając nam możliwość poznania czasów tamtej Anglii- obyczajowości, polityki. Jej powieść fascynuje równie jak powieści Phillipy Gregory. Fani epoki Tudorów nie dajcie się dłużej namawiać- gwarantuję, że ten jeden z najbardziej dramatycznych epizodów z historii Was zarówno zbulwersuje, jak i oczaruje w takim wydaniu.
OCENA: 5,6/ 6


16 komentarzy:

 1. Koniecznie muszę przeczytać, uwielbiam czytać o czasach panowania Tudorów !

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię ten okres w historii; kiedyś oglądałam film biograficzny i Lady Jane i zainteresowałam się postacią, więc zapamiętam tytuł i jeśli kiedyś książka wpadnie mi w ręce, chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że w pobliżu Twojej ulubionej P. Gregory pojawiła się konkurencja:) dobrze, że ten gatunek literacki się rozrasta, może wpłynie to na poszerzenie wiedzy historycznej czytelników oraz zainspiruje ich do samodzielnych poszukiwań informacji o minionych epokach, dynastiach panujących.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano jest konkurencja :) Tak jak już czytam kolejną książkę o dynastii Tudorów to więcej wiem zdarzeń i kolejność władców niż ze szkoły.

   Usuń
 4. Książka jak najbardziej w moim guście :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesująca powieść. Co prawda nie w moim guście, ale na prezent będzie jak znalazł dla mojej cioci, która kocha historyczne książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy raz słyszę o tej autorce, ale również o głównej bohaterce powieści. Moja wiedza historyczna jest bardzo uboga, nad czym ubolewam.
  Jestem ogromnie zainteresowana powyższą pozycją:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś przeczytam. Tymczasem zapisuję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie przeczytam i polecę przyjaciółce :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chciałabym by mnie oczarowała. Potrafisz zachęcić.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię taką tematykę. A królowa, która rządziła tylko 9 dni rozbudziła moją ciekawość... :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że mogłabym się skusić, zwłaszcza, że Twoja recenzja bardzo zachęca :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka nie za bardzo w moich gustach, więc sobie raczej ją odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ooo, zaciekawiłaś mnie, wcześniej nawet nie słyszałam o Jane.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...