niedziela, 31 maja 2015

"Gra tajemnic"- film

Tytuł : Gra tajemnic

Rok: 2015
Kraj: USA, Wielka Brytania
Gatunek: Dramat, biograficznyAngielski matematyk i logik, Alan Turing, pomaga złamać kod Enigmy podczas II wojny światowej.

„Gra tajemnic” to historia Alana Turinga, profesora, geniusza matematycznego, kryptologa, który wraz z zespołem pracował podczas II wojny światowej nad złamaniem kodu Enigmy (szyfru niemieckiego). W 1953 roku po chemicznej kastracji (Turing został oskarżony o czyny nierządne- był homoseksualistą) popełnił samobójstwo.

„Jeśli nie słucha się uważnie, coś może umknąć. Coś ważnego.”

Mamy tutaj sprawnie poprowadzoną narrację na trzech planach czasowych: wspomnienia z lat szkolnych, obecnie prowadzone śledztwo policyjne, które prowadzi do jego skazania. Najwięcej jest jednak walki z Enigmą, rozwiązywanie tej zagadki ograniczone czasowo, bo „by powstrzymać atak musieliby wykonywać zadanie na 20 milionów lat w 20 minut”. Frustracja, bezsilność gdy zegar drwiąco daje sygnał, że czas na dziś minął i muszą zacząć od nowa. A za murami toczy się wojna: zniszczone miasta, spadające bomby i zatopione statki…

Aspołeczny, towarzysko nieporadny Turning był zdecydowany zbudować maszynę, która pokona Enigmę, zdeterminowany i nastawiony na realizację tego celu, przekonuje się, że pozostali członkowie zespołu mogą mu w tym pomóc. Nie był taki jak większość innych. A złamanie szyfru przynosi dylematy moralne i trudne wybory, decyzje o życiu i śmierci, a utrzymanie tylu tajemnic słono kosztuje, to niebezpieczna wiedza.Przejmująca kreacja Turinga, ale też panny Clark. Ciekawe relacje międzyludzkie, rodząca się przyjaźń, ale też nakreślona nietolerancja społeczeństwa oraz niska pozycja kobiet- oto co także zobaczy widz, gdy zdecyduje się na seans. Warto, zdecydowanie warto. 

Film oparty na faktach, którego mottem niech będą słowa: „Czasami ludzie, których nikt nie docenia dokonują rzeczy niewyobrażalnych.” Niezwykły bohater- którego nie sposób ocenić w kategorii bohater wojenny czy przestępca, człowiek czy maszyna. Niezwykły film. A na koniec dające do myślenia: czy bohater zasłużył na taki los, skoro „historycy szacują, że złamanie szyfru Enigma skróciło wojnę o ponad dwa lata, ratując życie ponad 14 milionów ludzi?”OCENA: 6-/ 6

4 komentarze:

 1. Słyszałam o tym filmie, ale jakoś nie wzbudził mojego zainteresowania. Jednak po przeczytaniu Twojej pochlebnej recenzji jestem skłonna zmienić zdanie i rozejrzeć się za ową produkcją.

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie obejrzę, ale mój narzeczony na pewno będzie zachwycony :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio oglądam dużo filmów. :) Zainteresowałaś mnie, zapiszę sobie ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio oglądałam ten film. Muszę przyznać, że całkiem mi się podobał, a to za sprawą świetnej gry aktorskiej głównego bohatera ;)

  http://ruderude-czyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...