czwartek, 31 grudnia 2015

Książkowe hity 2015



Pora podsumować mijający, 2015 rok pod względem książkowym. Oto według mnie najlepsze, najbardziej zapadające w pamięć lektury przeczytane w 2015 roku.


Przeszłość, która wraca. Prawda ukrywana przez kilkadziesiąt lat, podzielona, wyjawiana kawałek po kawałku. Wstyd pod ciężarem niewypowiedzianych sekretów i skostniałych kłamstw. Miłość-obsesja, która zniszczyła życie kilku osobom, niewinne zauroczenie, które wymknęło się spod kontroli.

2.    "Jesteś tylko mój"- Joanna Sykat

Nietypowa historia trójkąta miłosnego, o uciekaniu od problemów, o spełnionym ale niedopełnionym szczęściu, które boli. Prawdziwi bohaterowie oraz nieoczywisty scenariusz, w tym zakończenie.

3.     "Dom w Riverton"- KateMorton

Wielowątkowa powieść w stylu gotyckim, z intrygującą historią o tajemnicach z przeszłości, tragicznej miłości i dokonywanych wyborach.

 

4.    "Jutro"- Guillaume Musso

Diaboliczne, zaskakujące zwroty akcji. Jak dla mnie pisarz mistrzowsko kreuje atmosferę tajemnicy, demaskuje pozory, zadaje pytanie czy wolno burzyć przeszłość pod pretekstem wyjawienia prawdy, która będzie szokująca niemal w każdym aspekcie i wywoła cierpienie? 

 

5.    "Zanim się pojawiłeś"- Moyes Jojo

Lektura pobudza do przemyśleń i pozostawia wiele kłębiących się myśli i pytanie dlaczego. Przemyka temat jakości życia, problemu osób niepełnosprawnych, trudnych decyzji, prawa do decydowania o sobie, o tym, czy jedno zdarzenie może decydować o całej przyszłości.

 

6.    "Nie lubię kotów"- KatarzynaZyskowska-Ignaciak

Książka jest realistyczna do bólu i smutna, przenikliwa i celna.Pisarka znakomicie pokazała skomplikowaną ludzką psychikę oraz wewnętrzne rozterki człowieka i jego dramaty.

7.    "Miniaturzystka"- Jessie Burton

Zapraszam do domu, który jest siedliskiem tajemnic, do poznania tych zawikłanych bohaterów, którzy są zamknięci w niewidzialnej klatce z prętami zbrodniczej obłudy, do Amsterdamu wahającego się między wiarą a chciwością.

8.    "Księżna Mediolanu. Dzieje Izabeli Aragońskiej,matki królowej Bony"- Renata Czarnecka

Powieść historyczna, na której kartach postacie sprzed wieków ożywają w pełnym blasku. Przeniknięta duchem epoki przedstawia losy kobiety, która miała swoje zdanie, starała się go bronić.

 

9.    "Pretty Little Liars. Kłamczuchy"- SaraShepard

Tajemniczy A obserwuje to, co one chciałyby za wszelką cenę ukryć… Młodzieżówka z ikrą.

 

10. "Potomek Tudorów"-Christopher W. Gortner

  Czy jest taki sekret, który mógłby zniszczyć potężną dynastię Tudorów? Gortner w powieści „Potomek Tudorów” puszcza wodze fantazji, miesza rzeczywiste postacie z fikcją literacką.


11."Zatoka tajemnic"- Rosanna Ley


To książka o odkrywaniu tożsamości, kłamstwie mimo/ z miłości, o zrzuceniu ciężaru z serca, a także przede wszystkim rodzinnych tajemnicach, o przerażającym procederze o nazwie Ninos Robados.


12 "Piękne kłamstwo"- TaraSivec


Powieść szpiegowska o miłości, przyjaźni z skrywaną prawdą i prawdziwymi uczuciami. Finał tej historii ukazuje, że zawsze nasze decyzje i wybory gdzieś nas doprowadzą, czy do dobrego celu czy zbłądzimy, to czas pokaże.

13 "Szczęście pachniebzem"- Aleksandra Tyl


Pisarka poruszyła życiowe problemy, ukazała siłę miłości i wartość przyjaźni, empatii przedstawiła jak związek dwojga ludzi mogą zniszczyć zdrada oraz brak szczerych rozmów.

14 "Kurort Amnezja"- AnnaFryczkowska


Konfrontacja dwóch kobiet daje zbrodnię, karę, ucieczkę przed przeszłością i powrót do niej, dojrzewanie do przebaczenia i zrozumienia. Miłość miesza się ze zdradą, zemstą i z kłamstwami, a suspens jest gwarantowany.

15 "Lato drugiej szansy"-Morgan Matson


To ostatnie wakacje, które dają szanse na znalezienie chwili, by powiedzieć komuś bliskiemu „kocham”, na naprawienie tego, co złe lub niewłaściwe.

16 "Szukając Alaski"- John Green


To historia o młodych ludziach, którzy poszukują swojej drogi, dojrzewają do dorosłego życia, spotkali na swojej drodze pewne dramaty.

17 "Zagadki przeszłości"-Kate Atkinson


Niepokojąco ponura, życiowa, obnażająca ludzkie słabości, dająca do myślenia. To utwór z zaskakującymi powiązaniami wątków i szokującą prawdą.


A jakie są Wasze typy? Chętnie pozaglądam na blogi i poczytam w komentarzach.

Z okazji nadchodzącego Nowego Roku życzę Wam, aby był pełen pomyślności, sukcesów i przede wszystkim pełen wspaniałych książek.

wtorek, 29 grudnia 2015

"W pętli"- Nicholas Evans

Autor: Nicholas Evans

Wydawnictwo: Albatros
Rok: 2015
Stron: 480



Hope w stanie Montana to spokojna miejscowość, w której żyją farmerzy zajmujący się wypasem bydła. Pewnego dnia miasteczko paraliżuje wiadomość o wilku, który próbował zaatakować dziecko. Informacja trafia do federacji obrony zwierząt, skąd zostają przysłani specjaliści mający stwierdzić, czy rzeczywiście napadu dokonał wilk i czy istnieje dalsze zagrożenie atakami ze strony tych zwierząt. Do Montany przybywa Helen Ross, młoda biolog, której zadaniem jest wytropienie wilków, ocena ich zachowania i ewentualna decyzja co do przeniesienia ich na inne tereny. Zaczyna się wojna obrońców zwierząt z farmerami, którzy za wszelką cenę próbują pozbyć się ze swojego terytorium wilków, rzekomo atakujących ich zwierzęta i tym samym powodujących ogromne straty finansowe. Wilki są jednak pod ścisłą ochroną, więc zabicie jakiegokolwiek z nich wiąże się z surowymi karami, łącznie z pozbawieniem wolności. Walka, którą prowadzi Helen, przeobraża się w batalię o przetrwanie, o własną godność i o obronę zakazanej miłości do młodszego mężczyzny, który jest synem jej najzacieklejszego wroga – brutalnego i charyzmatycznego farmera, Bucka Caldera.

Wilki to dziki, ale też zagrożony gatunek zwierząt, stąd są pod ścisłą ochroną. Mieszkańcy Hope od wieków pałają do nich nienawiścią, a punktem zapalnym staje się atak jednego z wilków na domowego psa. Sprawa została nagłośniona przez media i rozpoczyna się pełna szumu „walka o terytorium”, gdzie różne chwyty, czasami nieuczciwe i poza prawem są dozwolone.

Pisarka wyraziście wykreowała niektórych bohaterów, takich jak rodzinę Calderów, właścicieli jednego z największych rancza w miasteczku: Luke to syn jąkała, wrażliwy, z pasją do samotnych wędrówek i obrońca wilków; charyzmatyczny ojciec Buck, kobieciarz, pełen nienawiści do wilków; matka patrząca przez palce na romanse męża i broniąca syna. W tej rodzinie kiedyś doszło do tragedii, co ją rozbiło, niż zespoliło. Inną ciekawą postacią, jest Helen, biolog, badacz wilków, która przybywszy do miasteczka nie znajduje tu sympatii. Samotna, po rozpadzie związku, „dała z siebie wszystko, ale i tak okazało się, że to za mało”, niespodziewanie znajduje wspólny język z Luke, z czasem w tych mało sprzyjających okolicznościach pojawia się uczucie. Ale czy to może się udać? On jest sporo młodszym synem jej najzacieklejszego wroga…

„W pętli” to utwór o dramatycznych próbach ocalenia wilków, niestety nie tylko ludzie je ratują, lecz też eliminują, bo stanowią zagrożenie dla gospodarczych zwierząt. Znajdziemy tutaj opisy świata przyrody, w tym wędrówek i polowań wilków; u ludzi zakazane uczucia i zawiłe losy. Choć czuję pewien niedosyt, związany z zakończeniem, rozwiązania pewnych wątków, mimo to lekturę uważam za dosyć udaną. Zainteresowani mogą się rozejrzeć za tym tytułem.

„Niektórzy sądzą, że zapach morderstwa może trwać w jakimś miejscu przez lata.”

OCENA: 4/ 6


poniedziałek, 28 grudnia 2015

Zimowa opowieść- film

Tytuł: Zimowa opowieść

Rok: 2014
Gatunek: fantasy, melodramat



Nowy Jork, koniec XIX wieku. Peter Lake (Colin Farrell) jest irlandzkim rzezimieszkiem. Pewnego dnia, plądrując kolejny dom, spotyka jego piękną mieszkankę, Beverly Penn (Jessica Brown Findlay). Między dwójką bohaterów rodzi się wielkie uczucie. Miłość, zbrodnia, śmierć i odwieczne pragnienie, by zatrzymać czas.


„To nie jest prawdziwa historia. To prawdziwa miłość.”

„Zimowa opowieść” to baśń, która ukazuje, że magia może nas otaczać, jeśli dobrze się przypatrzymy. Historia rozgrywa się w kilku planach czasowych, począwszy od dziecka w łodzi z Miasta Sprawiedliwości do Nowego Jorku 2014 roku.

Widz znajdzie tu odwieczną walkę dobra ze złem (ciekawa rola Lucyfera i jego wysłannika), powtarzające się motywy symbole- jak biały koń, gwiazdy, rude włosy; ogromną miłość od pierwszego wejrzenia, śmierć i stratę. Wiarę w cuda, siłę miłości, by móc pokonać nieubłagany czas. Wiarę, że w każdym drzemie cud, przeznaczony dla jednej osoby. Peter potrzebuje Beverly.

Film podkreśla w swojej treści, że każdy ma w życiu jakąś rolę, zadanie do wypełnienia, cel do osiągnięcia, przeznaczenie do wypełnienia, które tylko dana osoba może to zrobić.

„A jeśli jesteśmy częścią większej całości.”

Baśniowy, romantyczny, mało realny, wzruszający, klimatyczny- taki był mój seans „Zimowej opowieści”.

„A jeśli każdy jest niepowtarzalny.”

OCENA: 5,5/ 6
 

sobota, 26 grudnia 2015

"Madonny z Bari. Matka i córka - księżna Mediolanu i królowa Bona"- Renata Czarnecka

Autorka: Renata Czarnecka

Wydawca: Książnica
Rok: 2015
Stron: 349



Izabela Aragońska, pozbawiona księstwa Mediolanu przez Ludwika Sforzę, wciąż ma nadzieję na odzyskanie należnej jej pozycji. Naiwnie wierzy w pomoc nowego króla Francji. Ale szybko pozbywa się złudzeń i, rozdarta między tęsknotą za utraconym synem a troską o los córek, ucieka z okupowanego przez Francuzów miasta. W drodze do Neapolu zatrzymuje się w Watykanie. Poznaje swoją bratową Lukrecję Borgię i staje twarzą w twarz z potężnym papieżem Aleksandrem VI. Lecz beztroska atmosfera watykańskich pałaców stanowi jedynie fasadę, za którą kryje się wiele tragedii. Dopiero w Bari, gdzie Izabela chroni się ze swą córką Boną Marią, ożywają nadzieje na wyniesienie mediolańskiej księżniczki na tron, zwieńczone ślubem z królem Polski.

Pisarka w kontynuacji losów bohaterek "Księżnej Mediolanu" - Izabeli Aragońskiej i jej córki, Bony Marii Sforzy, po raz kolejny odkrywa przed czytelnikami fascynujące dawne dzieje.

Księżna i jej córki żyły w niespokojnych czasach- wojny o władzę, nieuchwytne cienie szpiegów, kruche przymierza, ciężki pobyt w Neapolu, gdzie zawita cicha śmierć, dopiero spokojną przystanią stało się dla nich Bari. Izabela utraciła syna- matczynej rozpaczy nic nie ukoi, wielkie nadzieje wiąże z francuskim królem, ale spadnie na jej rodzinę ogrom niebezpieczeństwa. Cały czas myśli o odzyskaniu tronu w Mediolanie, bo „tu jest moje miejsce, a Mediolan należy do mnie”. W tym się nie zmieniła, jest pełna odwagi i determinacji, zaczną ją jednak dręczyć wyrzuty sumienia i nadal drży o własny los.

A jaka jest Bona? W przeciwieństwie do swojej starszej siostry, śmiała, czasami zuchwała. Wyrasta na piękną księżniczkę, w którą matka sporo inwestuje, by lśniła jak klejnot. Powoli musi odnaleźć się w świecie pozorów, rywalizacji na dworze, odbierając hołdy uwielbienia i nie zawsze szczere pochlebstwa. Bona była spokrewniona z Borgiami (tak, z tą rodziną, wokół której narosło wiele legend i plotek), tak więc przeszłość jej krewnych to bagaż, który musiała dźwigać całe życie.
Wraz z bohaterkami udajemy się do Rzymu, gdzie jest jak w mrowisku, gdzie niebezpiecznie wkładać kij, widzimy skryte groźby papieża, rozpustę, zakazane romanse, uwikłanie w związki bez miłości, Lukrecja Borgia lawiruje między bratem a mężem (bratem Izabeli), ale mimo, że ubrana w piękne suknie, musi milczeć i być im posłuszna.

„W Watykanie pod pozorami życzliwości ukrywane są prawdziwe intencje, gdzie w zakamarkach pałaców tkają się bezlitosne intrygi, a noc jest płaszczem dla zbrodni.”

Powieść kończy się w momencie, gdy Bona jedzie do Polski jako żona króla Zygmunta. Mam nadzieję, że wkrótce poczytamy o dalszych losach Bony, tym razem na polskiej ziemi. Teraz zaś sympatykom pełnokrwistych portretów kobiecych sylwetek z dawnych lat oraz bogatego polityczno- obyczajowego tła serdecznie polecam ten tytuł. Dla miłośników historii to gratka.


OCENA: 5,6/  6

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...